Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN sütüm yetersiz neler yemeliyim ve kilo almamalıyım
merhaba bebeğim 2ay 24 günlük ve sütümün yetersiz geldiğine inanıyorum.Önceleri çok iyiydi fakat doğumdan 1 hafta sonra anneannemi kaybettim.Üzüntüden sütümün kesildiğini söylediler bu doğru olabilirmi? Peki kesildiğini nasıl anlarım ne yaparak sütüm çoğalır.Nasıl beslenmeliyim,ne yemeliyim Şimdiden teşekkürler
 
CEVAP Emziren anneye tavsiyeler
Emziren bir annenin herşeyden çok öncelikle huzura ve ona her zaman doğru tavsiyelerde bulunan, güvenebileceği, ona destek olan yakınlarına ihtiyacı vardır.
Bazen onu çok sevmelerine ve çok çok yardım etmek istemelerine rağmen annenin çevresindekiler annenin işini iyice zorlaştırırlar.

Evet anne öyle alkole, fazla kafeinli, kolalı içeceklere heves etmemeli. Sigara kesinlikle içmemeli. Zaten bunlar herkes için geçerli.
Bu şekilde herkes için sakıncalı olacak içecekler dışında doğal olan ve normalde yenilen herşeyi yiyebilir, içebilir.

Emzrime döneminde anneler hamileliklerindeki gibi, adeta hamilelikleri devam ediyormuşçasına davranmalıdırlar. O zaman nasıl beslenmelerine dikkat ediyorlarsa emzirme döneminde de aynı şekilde devam etmeliler.

- Hergün 1/2 litre süt ya da süt ürünü ,bir yumurta tüketmeliler.
- Yeterli protein almalılar. Bunu için et, kırmızı et, tavuk, balık yemeliler.
- Sevdikleri tüm sebzeleri yiyebilirler. Kuru sebzeleri de yemeliler, bilhassa yeşil yapraklı sebzelerden de yemeliler. Burada yalnız dikkat edilmesini önereceğim şey mevsimin sebzesi ne ise onu tercih etmeliler.
- Bol bol taze meyva tüketmeliler
- Ve gebelik döneminden tek fark olarak günde 2, 3 litre kadar sıvı almalılar. Bunu su, ayran, meyve suyu olarak almayı tercih etmeliler. Elbette aşırıya kaçmadan çay da içebilirler.

Kakao doğal bir bitki. Faydaları da var. Susam omega yağ asitlerini içerir. Susam kadar susamdan elde edilen tahin de faydalı bir besin kaynağı.
Kuruyemişler bir çok mineral, eser element be bitkisel protein ve yağlar içeriyor.
kırsal kesimdeki anneleri bir düşünsenize..

Bazen halk bilimsel eğitim alan kişilerden daha çok bilgi veriyor bazı konularda. Almadan vermek faziletli bir davranış ama bilgi için geçerli değil. Ama annenin yediği yiyeceklerin bebekte de gaz yapacağını ve yaparsa bunu hangi mekanizmalarla yapacağını bildiren bilimsel hiç bir yazı görmedim şimdiye kadar.

Herşeyin kakarında yenmesi in güzeli. Ne demiş atalarımız: Azı karar, çoğu zarar.
Rahat olun. Anneye hayatı zehir etmektense, bilhassa iştahını kaçırmamaya özen gösterin. Malum! Emzirme dönemindeki bir insan çok özeldir. Yeterince kaygılı, endişelidir. Bunlar sütün yapımını azaltmakta en hızlı etkili olan psikolojik faktörlerdir. Onu daha fazla korkutmamak lazım.

Sağlıklı, doğal ve dengeli beslenmesi, aç kalmaması çok önemlidir. Günde üç ana öğünü atlamamalı, ana öğünlerin aralarına da meyve, kek, ayran, muhallebi gibi ara öğünler de koymalı.
Sağlıklı ve bol sütlü emzirme dönemi geçirmenizi diliyorum.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021