Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN Tekrar rica ediyorum
Biliyorum oldukca yogunsunuz ve bu tarz soruyla cok karsilasmissinizdir daha once lutfen bir fikir verin basligiyla yazmistim bilgilerimizi.Yasimiz doldu 25inde 1 yas kontrolune istanbul donusu gidecegiz.İstah durumu hala kotu tekrar ac birakip sadece acikip dilediginde yedirme yonteminemi gitsem ama hemen kilo kaybi olmustu 10 gunde oldukca zayifladi.Simdi resmen birisi tutuyor oteki yediriyor durumundayim size son yazdigimdan sonra bir 3 gun daha yemedi inanin siringayla bile verdim yeterki birseyler yesin sonra kasikla yemeye basladi ama resmen zorla.is hayatına dönmeyi düsünemiyorum bile benden baska kimse yemek yediremiyor.Bir öneri lütfen.Oldukca inatci bir bebek defalarca keyfi iyiyken inat etmezken yurudu hemde muthis dengeli yuruyen bir bebek gibi ama bir bakiyoruz ki istemedigi an biri gelip yurutmeyi denemis o hal yuzunden 10 gun taytay bile durmuyor asla.Ac kalsa bile sirf biz istekliyiz diye yemiyor cok su ictiginde artik midesi agriyacak hala gelmis geri cekiyorum diye tum bardagi bitirecek hale geliyor.Tekrar rica ediyorum bir oneri lutfen.Bana kim yardimci olabilir.Daha fazla sinirlerimi germek ilerisindede ona sinirli bir anne olmak asla istemiyorum.Hangi bolume gitsem nereye basvursam.
 
CEVAP Çocuklarla uğraşmak bazen çok kolay olmayabiliyor.
Annelerin çocuklarının yemesiyle mutlulukları çok yakından ilgili ve doğru orantılı. Bu durum sizin gibi aşırı titiz ve ısrarcı annelerde çok daha fazla hissediliyor.

Az önce bir annenin sizin gibi ikinci altı ayda bebeğin kilo alımının yavaşlaması ile ilgili bir sorusunu yanıtladım .


Sanırım sorun annelerin bir bebeğin yemesinde, beslenmesinde, kilo alımında olabilecek normal nedir onu bilmemesinden kaynaklanıyor
Bebeklerin anne karnında gelişimleri doğuma kadar çok hızlıdır. Ve bu hız aynen gazına gittikçe basılan ve hızlanan bir arabanın hızı gibidir. Doğuma kadar hız gittikçe artar. Ve doğumdan sonra da hızlanmış o aracın firenlemeye başlaması söz konusudur. doğumdan itibaren hızı çok yüksek olan kilo alımı ve büyüme hızı geçen aylarla birlikte gittikçe yavaşlar. Araç durur mu? Eğer herhangi önemli bir hastalık olmaz ise yavaş gider ama durmaz. Büyümenin durması bir çocuğun sağlığı için çok önemli bir işarettir.

Doğumda 3 500 gr olan bebek (kızlar için)
1aylıkken: 4.5 kg
2aylıkken: 5 kg
3aylıkken: 5.7 kg
4aylıkken: 6.5kg
5aylıkken: 7kg
6aylıkken: 7.6kg
7aylıkken: 8kg
8aylıkken: 8.5kg
9aylıkken: 8.8kg
10aylıkken: 9 kg
11aylıkken: 9.5kg
12aylıkken: 9.8 - 10 kg olması beklenir.

İlk doğduklarından sonraki ayllardaki kilo alma hızları devam etseydi bir yaşında iken 15 16 kg olmaları lazımdı ki bu söylediğim değere 3 -4 yaşında ulaşırlar.

Sizdeki sorun bebeğinizin çok fazla üstüne düşüyor olmanız olabilir. Beslenme konusunda onu o kadar sıkıştırmışsınız ki bu öğürme tepkisinin ortaya çıkmasına neden olmuş. Biraz daha rahat olmayı deneyebilirseniz eğer herhangi bir hastalığı yoksa her bebek acıkmayı ve mama istemeyi bilir.

Bebekler bebeklikten bazen erken çıkıp oyun çocukluğuna erken başlayabiliyorlar. o zaman dikkatleri dağılıyor. Size önerim biraz daha sakin olmayı denemeniz.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir. bir yaşından sonra ise senede 2 - 2.5 kg alırlar. Büyümeleri için sabır lazım. Bir de hep çaba hep gayret. Sonra bekleyebilmek.

Dilerseniz bu kadar inatçı bir bebekle uğraşmaya yardımı ve yol göstermesi amacıyla bir çocuk psikoloğu veya psikiatristi ile görüşebilirsiniz. Size ona yaklaşımla ilgili çzöüm önerileri olacaktır.

Sağlıklı, mutlu yıllar dilerim.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2019