Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN tortikollis
İyi günler bebeğim 4 Aralık\\\\\\\'ta normal doğum ile doğdu. Zor doğumdan dolayı bebeğimin boynunun sol tarafında bir sertlik oluştu. Doktor kas kan toplanması dedi. Egzersiz yapmamız gerektiğini söyledi. Bu egzersizleri uykuda yaptırsam bir sakınca olur mu? Doktor, başını tutup daire çizdirmemizi gösterdi; ama baş ile tüm daire çizmenin sakıncalı olduğunu duymuştum yanılıyor muyum?
 
CEVAP Tortikollis
Zor doğumlar sırasında bebeklerin boyun kasları içine bir miktar kanama olabilir. Bu kanama bazen bir fındık bazen de iri bir ceviz büyüklüğünde olabilir. Boyun kasının içine toplanan kan birkaç hafta ile bazen 1 - 2 ayda iyileşir. Ancak eğer boyuna pozisyon verilmez ise nasıl cildimiz kesilip yara yeri iyileşirken o noktada deride bir miktar büzüşmeye neden olursa kas içine olan kanamada da iyileşme oluşurken, kasta, büzüşmeye neden olabilir.
Eğer kas gergin tutulmazsa o taraftaki, içine kanama olan boyun kası büzüşür ve boyun kaslarının biri normal boyda diğeri kısa boyda kalır. Bu da boyunun sürekli bir yana(tortikollis tarafına) eğik durmasına neden olur. Bu istenebilecek bir durum değildir.
Tanı konulduktan sonra yapılan tedavi genellikle tortikollisin derecesine ve tanının konuluş zamanına bağlı olarak evde boyunun ve başın karşı tarafa doğru eğilmesi, tortikollis olan tarafın gergin tutulmasıdır.
Benim bildiğim kadarıyla size tarif edildiği gibi başı döndürme, çevirme hareketi yoktur. Baş ve boyun sadece diğer tarafa doğru gerdirilerek eğilir. Bunu için en iyisi kiçik bir yastık şeklinde kum torbası yapılır. Bu kum torbası tortikollisin olduğu boyun tarafına konulur ve bebeğin başını o tarafa bükmesi engellenir. Bu işleme bir ay kadar devam edilir. Bu süreçte boyun kası içine olan o kanama iyileşir. Ve bebeğin boyun kası içine olan kanama o kasın boyu kısalmadan geçer .

Daha ciddi ve gecikmiş olgularda fizik tedavi ya da 1 yaşında cerrahi tedavi yapılır.
Umarım en kısa zamanda bebeğinizin tortikollisi düzelir. Geçmiş olmasını dilerim. Sağlıklı ve mutlu seneler.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021