Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN uyku
merhabalar benim 10 aylık bir kızım var.problemimiz uyku.sabah 9 ve öğleden sonra 14 gibi olmak üzere iki kere ortalama 1.30 ar saat uyuyor.uykuya dalarken tabiki zorluk cekiyor. ancak her cocuk kadardır diye düşünüyorum gece de saat 8-9 gibi uyur.fakat son 2 haftadır saat gece 2 civarı huzursuzlanıyor.uykusunda oturuyor,emeklemeye kalkıyor,bacaklarını toplayıp yüzünün üzerine yatıyor.ancak bunları yaparken de huzursuslanıyor ve hem uyuyor hem ağlıyor.yanıma alıyorum.sarılıyoruz tekrar uyutmak istediğimde 1 ile 2 saat arasında bu huzursuzlukları devam ediyor.bu sizce geçici bir durum mudur ? herhangi bir sendrom olmasından korkuyorum. beni aydınlatırsanız sevinirim. teşekkürler.
 
CEVAP Uyku sorunları
Henüz konuşarak dertlerini anlatamadıkları yaşlarda iken küçük çocuklar ve bebeklerin yaşamış olduğu huzursuzluk şeklindeki sorunları anne babaları çözmekte çok zorlanırlar. Dili yok ki derdi nedir söylesin. Uykuya dalma güçlükleri ve kolay uyanıp ağlama ve mızmızlanmanın başka nedenleri olabilir. Bu nedenler :
- Karın ağrıları: Gaz, kabızlık ya da gizli idrar yolu enfeksiyonlarının sancıları nedeniyle olabilir. Bacaklarını karnına topluyor olması da bundan şüphelendirir.
- Kulak ağrıları: Zaman zaman oluşan orta kulak enfeksiyonları nedeniyle olabilir.
- Anemiye(kansızlığa) bağlı genel huysuzluk, huzursuzluk hali oluşabilir.
- Acıkıyor olup bunun nedenini uykulu haliyle çözememesi ve verilse bile yememesi. O saatlerde aslında acıkıyor olabilir ama acıkma huzursuzluğunu tam uyku saati de geldiği için beslenmeyi de başaramayarak karıştırıyor olabilir.
- Diş çıkarma sürecinin ve huzursuzluklarının başlıyor olması ile ilgli olabilir.
- Kış mevsimindeyiz üşüyor olabilir mi?
- Uykuya yatırmadan önce karnının tok, altının kuru olup olmadığını kontrol ediyorsunuzdur.
- Evet bazı sendromlarda böyle gece uyku sorunları yaşanıyor ama onların ek bulguları da oluyor. Mesela dikkat ekisikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların bebeklik dönemlerinde uyku sorunları yaşadıkları tesbit edilmiş.
Dilerseniz onu bir çocuk hekimine muayene ettirin. Saymış olduğum bu olasılıkların en azından altta yatan neden olmadığı gösterilmiş olur.

Eğer bu şekilde bir sorunu yoksa yalnız uyamaktan korkuyor olabileceğini ve durumu düzelesiye kadar onu uyutasıya kadar yanında kalmanız, uyurken de sizden uzakta bırakmamanız uygun olur. Ağladığında ne olursa olsun hemen yanına gitmeniz gerekir. Yalnız bırakmanız istediğiniz sonucun tam tersi etkiye neden olur. Daha çok korkar ve korkulu uyanmaları artar.Böyle durumlar en iyi sabır, hoşgörü, şefkat ile atlatılır.
Kolaylık ve sağlık dileklerimle. İyi seneler.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021