Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN 7 aylık bebeğin beslenmesi
iyi günler doktor hanım benim bebeğim 15/05/2007 doğumlu 7 ayı doldurdu.ben ek gıda veriyom zaten çalıştığım için erken başladım ek gıdaya ve sütümde gitgide azaldı sayılır.biz sabahları biberon mamasına pekmez yumurda yada peynir koyuyoduk dönşümlü olarak ben biberon maması kullanmak istemiyorum evde kendim besleyici neler hazırlayabilirim yardımcı olurmusunuz.mamalar hem pahalı hem doğal değil içinde ne olduğunu bilmiyoz.içindekiler yazıyo ama ben kendim bişiler yaratmak istiyorum neler hazırlayabilirim
 
CEVAP Ek beslenmede biberon sütünün alternatifi
Anne sütü bebekler için çok elzem birşeydir. Eskiden anne sütü olamdığında bebeklere inek sütü (aman dikkat! Bazen anneler ben inek sütü vermiyorum ki, ben pınar süt, mis süt veriyorum diyorlar; onlar da inek sütüdür) veriliyordu. Halen de veren anneler var. Szin de dediğiniz gibi her zaman biberon maması almak mümkün olmayabiliyor.

Yıllar süresince görülmüş ki inek sütü insanoğlunun beslenmesinde değerli bir besin kaynağı da olsa, o insanoğlunun yavrusunun mide-barsak sisteminin ancak maturasyonunu yani olgunlaşma, gelişme sürecini tamamladığında inek sütü iyi bir besin kaynağı.

İlk iki yıl bu mide barsak organları adeta bir gülün gonca hali gibi. Yeterince gelişmemiş, çok hassas ve nazik. Mide ve barsak mukoza yüzeyinde mikroskopik sayısız kanama odaklarına neden olabiliyor.

Ayrıca bağışıklık sistemi de inak sütü proteinlerine karşı ilk iki yıl çok daha kolay reaksiyon gösterebiliyor. Ve inek sütü protein allerjisi dediğimiz durum oluşabiliyor. Bunu sonucu mide ve barsakta sindirilen tüm besinlerim emilimleri bozuluyor, allerjik deri bulgularu yanısıra solunum allerjisi bulguları da olabiliyor. Evet hep bu inek sütünün erken kullanılmasına bağlı oluyor.

İnek sütü alımı ile kansızlık çok kolay oluşuyor. Ayrıca bu inek sütünün kullanım kolaylığına alışan anneler sütü dolduruyor biberona veriyor bebeğe. Hiç zahmeti yok. Zamanla bu kolaylığı seviyorlar mı ne anneler???

Sonra bebeklerde ve çocuklarda da bu sütü içtikçe adeta bağımlılık oluşuyor. Süt dışında hiç birşey yemek ve içmek istemez hale geliyorlar. Tabii bu da hep aynı madde ile beslenme sonucu kötü beslenme sonuçlarına yol açıyor.

Evet sizi anlıyorum Bütün biberon mamaları ithal. Bir tek firma var yerli üretim yapan. Biz çocuk hekimleri hiç olmazsa ilk bir yıl anne sütü olmadığında bebeklere anne sütüne adapte hale getirilmiş bu bieron mamaları verilsin diye öneriyoruz. çünkü tüm dünyada bu böyle yapılıyor. İşin doğrusu bu. Ama yine de karar sizin.

Biberon maması ile alabileceği besin ögelerini 7 aylık olmuş bir bebeğe diğer besinlerle verebilirsiniz.

Süt vermiyoruz ama süt ürünlerini öneriyoruz. Yoğurt, peynir verebilirsiniz. Yumurta sarısı verebilirsiniz. (Tam pişmiş olması gerekiyor. Beyazını bir yaşından sonra veriyoruz. )

7 ayını doldurduğuna göre tavuk ve balık çorbası ve 8 - 9. aydan itibaren yavaş yavaş etlerini iyive ezip diderek varmeye başlayabileceksiniz.
Kıymalı çorbalar verebilirsiniz. Böylece günlük beslenmesini zenginleştirerek alması gereken bütün besin ögelerini almasını sağlamış olursunuz.
Kahvaltısında da taze meyve suyu verirsiniz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Sağlıklı mutlu yıllar dileğiyle.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2019