Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN bebegın kılo alımı
dr hn mrh 25 gunluk bebegım var.dogdugunda 3 kılo ıdı.bı hafta sonra tartıldıgında 2740,sonrakı hafta 2850,ve son tartıdan 10 gun sonra kontrole gıttıgımızde 2900 ıdı.kılo alımı cok yavaş,buda benım canımı cok sıktı.meme uclarım cok buyuk olmadıgı ıcın meme koruyucu slıkon ıle emzıyorum bebegımı bazende memeyı verıyorum.sutumde yeterlı gelıyor,bazen emerken agzından akıyor.bebegımın kılo almmasının sebebı ne olabılır.benmı yanlış bışeyler yapıyorum.dr hareketlerının cok ıyı bebegın cok canlı oldugunu soyledı.ama bı hafta daha bekleyelım olmazsa mama+anne sutu olarak devam ederız dedı.sorum cok uzun oldu ama,yardımcı olursanız sevınırım simdiden cok teşekkur edrım .(gunduz 2 saate bır gece ise 2 yada 3 saatte bır uyznıp emzırıyorum kaka yapması ve cısını yapmasıda normal gunde 3 yada 4 kez kaka yapıyor,2 saate bırde altını acıyorum,genelde ben uyandırıyorum doyurmak ıcın yada altını acmak ıcın,kendı arad aglayıp uaynıyor.emerkende gogsumde bayagı kalıyor.cok teşekkurler tekrar
 
CEVAP Emzirmeye devam etmelisiniz.
Emzirme işinden vazgeçmemenizi diliyorum. Çünkü bebeklere biraz yardımcı olunsa onlar ocu olmayan memeyi bile emerler.
Şöyle düşünün derim ailelere ve mezirme işinden umutsuz olan annelere: Farzedelim ki (tabii hiç öyle birşey olmasın gerçekte) bebeğiniz ile ıssız bir adaya düştünüz!! sizin beslenmeniz çin imkanlar var ama bebeğinizin tek besin kaynağı siz olsanız, bebeğinizi sizin meme başınız iyi değil diye aç bırakır mısın? Onu ne yapar yapar emzirirsiniz değil mi?
Ne olursa olsun bir defa mezirmenizde hiç bir sakınca ve engel yok. Emzirebildiğiniz kadar emzirin. eğer kilo almayla ilgli anne sütünde bir sebep yok da sorun bebekle ilgili ise mama ile de aynı sorunla karşılaşılabilir. Bu nedenle bebeğin ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi, emzirme işleminizin yeterli yapılıp yapılamadığının gözlenmesi, bebekte aldığı besinlerin mide barsak sisteminden emilmesinde bir sorun olup olmadığının ve enerjisini kilo almak yerine kullanmak zorunda kaldığı başka bir sorununun olup olmadığının araştırılması gerekebilir.
Ama ne olursa olsun bu saydıklarımın hiç birisi sizin bebeğinizi emzirmenize engel değildir. Silikon meme başlığını kullandıkça meme başı oluşur ve bebek daha kolay emebilir. Nasıl emzirilir, doğru emzirme tekniği ve taktikleri nedir, bunları öğrenmenizi öneririm.
Anne sütü çok narin birşeydir. Birkez azalmaya görsün, sonra arttırmak başlangıçtakinden daha çok emzirme isteğini ve gayretini gerektirir. Size önerim beslenmenize ve sıvı gıda alımınıza dikkat etmenizdir. Hergün 1/2 litre süt ya da süt ürünü alamalısınız. Hamileyken dikkat ettiğiniz gibi hatta şimdi daha çok özenli beslenmelisiniz. Ve bol bol emzirmeye çalışmalısınız. Artık olabildiğinde sütünüzü bebeğinize vermelisiniz.
Emizrmeye devam etmenizden bebeğe hiç bir zarar gelmez. Ve belki de ilk haftalarda başaramadığınız iyi ve etkili, doğru emzirmeye başlama ile ve de bebeğin de yanaklarındaki emme kaslarının artık kuvvetlenmiş olmasıyla artık daha iyi emmesini sağlayıp iyi kilo da aldırabilirsiniz. Kendinize güvenin emzirmeyi isteyin ve bebek istedikçe emzirin. Bütün çabalara rağmen olmuyorsa o zaman yine önce emzirip ardından doktorunuzun dediği gibi mama verebilirsiniz.
Kolaylık ve sağlık dileklerimle.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2019