Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN sürekli mız mız
öncelikle merhaba .sitenin içeriğimi çok beğendim.herkezin eline sağlık.,

4 aylık erkek bebeğim var.,gece uykuları düzenli sayılır ama gündüzleri çok uzun uyumuyor yattığı zamanlarda yarım saa dolmadan uyanıyor.bunu neredeyse günde 3 defa yaşıyoruz.uykuya çok zor geçiyor.uykusu var, gözleri kapanıyor ama bir türlü dalamıyor çok huzursuz uyuyor.kendi kendine uyumuyor ancak kucağımda uyutabiliyorum.uyumadığı zamanlarda nasıl oyalayacağımı bilemiyorum , sürekli konuşuyorum,ellerimle sesler çıkarıyorum ama bende de artık hal kalmaadı onun kendi kendine oyanlanması için ne yapmalıyım.birde hep yanında olmamı istiyor, yanında olup onunla sürekli temas halinde olmalıyım yoksa ağlıyor.elimden geleni yapıyorum ama biraz nefes de almak istiroum.lütfen yardımcı olun.
 
CEVAP Mızmızlık
Henüz konuşarak dertlerini anlatamadıkları yaşlarda iken küçük çocuklar ve bebeklerin yaşamış olduğu huzursuzluk şeklindeki sorunları anne babaları çözmekte çok zorlanırlar. Dili yok ki derdi nedir söylesin. Uykuya dalma güçlükleri ve kolay uyanıp ağlama ve mızmızlanmanın başka nedenleri olabilir. Bu nedenler :
- Karın ağrıları: Gaz, kabızlık ya da gizli idrar yolu enfeksiyonlarının sancıları nedeniyle olabilir.
- Kulak ağrıları: Zaman zaman oluşan orta kulak enfeksiyonları nedeniyle olabilir.
- Anemiye(kansızlığa) bağlı genel huysuzluk, huzursuzluk hali oluşabilir.
- Acıkıyor olup bunun nedenini uykulu haliyle çözememesi ve verilse bile yememesi. O saatlerde aslında acıkıyor olabilir ama acıkma huzursuzluğunu tam uyku saati de geldiği için beslenmeyi de başaramayarak karıştırıyor olabilir.
- Diş çıkarma sürecinin ve huzursuzluklarının başlıyor olması ile ilgli olabilir.
- Kış mevsimindeyiz üşüyor olabilir mi?
- Uykuya yatırmadan önce karnının tok, altının kuru olup olmadığını kontrol ediyorsunuzdur.
Dizlerseniz onu bir çocuk hekimine muayene ettirin. Saymış olduğum bu olasılıkların en azından altta yatan neden olmadığı gösterilmiş olur.

Eğer muayene ve idrar, kan tahlili ile herhangi bir sorunu olmadığı tesbit edilebilirse bu dönemin geçici olacağını düşünmeye başlayabiliriz. Biraz sabır ve hoşgörü daha gerekebilir. Yakın bir zamanda oturmaya, emeklemeye ve yürümeye başladığında artık siz gel kucağıma dediğinizde bile bırak beni ben kendim emekleyeceğim, kendi istediğim gibi hareket edeceğim diyecek. Ama şimdilik henüz kucakta yaşama mevsimindesiniz.
Size kolaylıklar diliyorum.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2019