Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN uyku sorunu
Merhaba. Bizim 6 aylık erkek bir bebeğimiz var. Son 2 aydır ne gündüzleri, ne de geceleri rahat uyuyabiliyor. Uykuları çok kısa ve uyku esnasında sürekli kıvranıyor. Uyku hali dışında da tabiri caizse mızmız. Geçen haftalarda kabızlık yaşadı. Anüs bölgesinde kızarıklık vardı. Kullandığımız anestol pomad (sanıyorum tam adı buydu) ve zeytinyağı rahatlattı. Ama yine de eskisi kadar sık yapmıyor. Yapılan kan ve idrar kültürü testlerinde bir olumsuz durum görülmediğini doktorumuz beyan etti. Ancak bu rahatsız halleri bizi endişeye düşürüyor. Önceleri (ilk 4 ay civarı) annesi emzirmek için kaldırmasa sabaha kadar hiç uyanmadan uyuyordu. Ek gıdalara geçeli bir kaç gün oldu. Doktor kabızlığı geçinceye kadar sadece sebze çorbası ve yulaflı un ile yapılacak mama vermemizi önerdi. Sizden ricamız bu rahatsız halleri için nasıl bir yol izleyelim. Yaptırmamız gereken test ve kontroller neler olabilir.Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür eder, esenlikler dilerim
 
CEVAP Uyku bozulması ve kabızlık
Henüz konuşarak dertlerini anlatamadıkları yaşlarda iken küçük çocuklar ve bebeklerin yaşamış olduğu huzursuzluk şeklindeki sorunları anne babaları çözmekte çok zorlanırlar. Dili yok ki derdi nedir söylesin. ama kızınızıda yaşadığınız gibi uyku sorunlarında dili olsa da derdinin ne olduğunu o da hemen söyleyemez. Uykuya dalma güçlükleri ve gece sık uyanıp korku ve ağlama nöbetlerinin çok azının organik nedenleri vardır. Bu nedenler :
- Karın ağrıları
- Kulak ağrıları
- Anemiye(kansızlığa) bağlı genel huysuzluk hali
- Acıkıyor olup bunun nedenini uykulu haliyle çözememesi ve verilse bile yememesi. Beslenmesi ile ilgli olup o saatlerde aslında acıkıyor olabilir ama acıkma huzursuzluğunu tam uyku saati de geldiği için beslenmeyi de başaramayarak karıştırıyor olabilir.
- Diş çıkarma sürecinin ve huzursuzluklarının başlıyor olması ile ilgli olabilir.
- Kış mevsimindeyiz üşüyor olabilir mi?
- Uykuya yatırmadan önce karnının tok, altının kuru olup olmadığını kontrol ediyorsunuzdur.
- Yaşadığınız kabızlık nedeniyle gece karın ağrısı çekiyor olabilir.
Eğer bu şekilde bir sorunu yoksa yalnız uyamaktan korkuyor olabileceğini ve durumu düzelesiye kadar onu uyutasıya kadar yanında kalmanız, uyurken de sizden uzakta bırakmamanız uygun olur. Ağladığında ne olursa olsun hemen yanına gitmeniz gerekir. Yalnız bırakmanız istediğiniz sonucun tam tersi etkiye neden olur. Daha çok korkar ve korkulu uyanmaları artar.Böyle durumlar en iyi sabır, hoşgörü, şefkat ile atlatılır.

Mamadan ve ek gıdalardan kaynaklanmış olan kaka yapamama sorunlarında her öğün, biberonuna veya mama kasesine sıfır asitli güvenilir bir zeytinyağından, bir tatlı kaşığı ilave edilebilir. Zetinyağı yenidoğan döneminden itibaren bebeklere verilebilen bir yağ formülüne sahiptir.
Bu öneriden fayda görmezseniz o takdirde kaka yapmasındaki başka nedenlerin (anemi, D vitamini ve kalsiyum metabolizması, tiroid bezi fonksiyonları ve primer barsak patolojileri gibi..) değerlendirilmesi gerekir.
Bir bebek bu şekilde çocuk hekimine geldiğinde verilen ilaçlardan fayda görmemiş ise; o bebeğin, o çocuk hekimine tekrar başvurarak şikayetlerinin verilen tedavi ile değişmediğini belirtmesi daha ayrıntılı değerlendirilmesini sağlar.
Size önerim tedaviyi veren hekiminize yeniden başvurup şikayetlerinizde bir değişme olmadığını ona bildirmenizdir. Hekiminiz gerekli kontrol muayenesini yapıp durumunuzu değerlendirecek ve uygun görürse tahlil de isteyebilecektir.
Geçmiş olması dileklerimle. Sağlıklı ve mutul yıllar.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2019