Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN kızımın kilosu
kızım doğduğunda 3760gr ve 52 cm idi.doktora götürdüm, şimdi 2 aylık ; boyu 61 cm, ve kilosu 4860gr olarak ölçüldü.doktor bana ek olarak biberon maması vermemi tavsiye etti fakat,bebeğim kesinlikle mamayı reddediyor.değişik mamalar denedim,biberonu almadığı için kaşıkla vermeyi denedim ama 30ml mamayı bile yediremiyorum,ama anne sütünü çok güzel emiyor.ne yapacağımı şaşırdım.kızımın öyle huysuzluğu veya ağlaması da yok,emzirdiğim zaman çok güzel uyuyor.mesela emdiğinde gün içinde enaz 1 saat gibi,gece boyunca ise 3-4 kere emziriyorum ve kesintisiz uyuyor.sütümde var ama neden yaramıyor anlamadım.bebeğimin davranışları da güzel mesela başını tutabiliyor,gülümsüyor ve konuşulunca augu sessleri çıkararak tepki veriyor,yani kısaca bebeğimin hiçbir şikayeti yok.ta ki doktora gidip tartılıncaya kadar.ama boyu güzel uzuyorda neden yeterli kilo almıyo,bu konuda çok endişeliyim. lütfen yardımcı olurmusunuz.ne yapmalıyım...
 
CEVAP Anne sütü varken yetersiz kilo alımı
Annenin sütünün yeterli olduğunu düşünüyorken, anne ile bebek arasında, emzirme işlemi sırasında, bir uyum sorunu yokken bebeğin yeterli kilo alamaması durumunda neler düşünürüz?

Böyle durumlarda aslında annenin bebeğini nasıl emzirdiğine bakmak gerekir. Yani emzirme işleminde uygulama hatası yapılıp yapılmıyor mu; bu önemlidir. Buna benim şansım yok. Ama siz bir ana çocuk sağlığı merkezine giderek (bebek dostu ana çocuk sağlığı merkezleri) doğru emzirme teknikleri konusunda birebir bilgi ve destek alabilirsiniz.

Diğer bir sebep annenin sigara kullanıyor olmasıdır. Sigara içmesi annenin süt miktarını ve süt kalitesini bozar. Gebelikte iken nasıl isgara içildiğinde bebekler düşük doğum ağırlığıyla doğuyorsa emzirirken de kilo alımı azalır.

Annenin emzirme süresince başka bir rahatsızlığı nedeniyle uzun süreli ilaç alıyor olması da bebeğin yetersiz kilo almasına neden olur.

Emziren annenin meme başı çatlağının olması, memede şişlik, tıkanıklık olması da emzirmenin yetersiz verimde olmasına neden olur.

Emziren annenin iyi dinlenememesi, iyi beslenememesi anne sütü yapım miktarını ve kalitesini azaltır.

Annenin sütünün yeteceği ya da bebeğini besleyebileceği ile ilgli endişeleri nedeniyle psikolojik baskı altında olması emzirme işinin verimini azaltır. Bebek emer ama süt kanallarında spazm olduğu için bebeğin karnı doymaz.

Beeğin emme işini iyi yapamaması. Memeyi uygun şekilde tutamaması yeterli süt almasına engel olur.

Bebeğin sık kusması, gazının iyi çıkartılmaması nedeniyle kusması emdiği sütün kaybına neden olarak kilo alımına engel oluşturabilir.

Bebeğin yeterli emmesi, emzirmeden hata olmaması halinde bebekte başka sorunların olup olmadığına bakmak gerekir. Bu sorunlar bebeğin hasta olup olmaması ile ilgilidir.
Bebeğin barsağında aldığı sütün yeterli emilmesine engel olan durumlar söz konusu mu değil mi düşünmek gerekebilir. Bunlara malabsorbsiyon diyoruz.
Eğer bebekte yeterli işareti olmayan gizli enfeksiyonlar varsa (gizli idrar yolu enfeksiyonu gibi) bebek emerek kazandığı enerjisini kilo almak yerine hastalığı yenmek için harcıyor olabilir. Bunların da araştırılması gerekebilir.

Ayrıca sanırım muayene sırasında doktorunuz da eğer bir sorun olsa size söylerdi, doğumsal bazı metabolik hastalıklar, doğumsal kalp hastalıkları da bebeğin kilo alımını engelleyebilir .

Umarım verdiğim bilgiler sizi korkutmamıştır. Elimden geldiğince durumunuzu olası tüm ihtimalleri hatırlayarak tartışmaya çalıştım.
Tüm bunlar gözden geçirilerek gerekirse bebeğe o zaman biberon maması başlanır.
Kolaylık ve sağlık dileklerimle.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021