Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN hiperaktiflik
13 aylık bir kızım var.Fazla hareketli olduğunu düşünüyorum.Yerinde durmayan,nerde zararlı olan yer var oralara giden acaba hiperaktif olabilir mi,bu yaşlarda belli olur mu?Kızım söylediğimi anlıyor,televizyonda reklam ya da sevdiği bir şarkı olursa durup izliyor.Hiperaktifliğin ileride okulda sorun olacağından; dikkat eksikliği,derslerinde başarılı olamayacağından endişe ediyorum.Bana bu konuda bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkür ederim.
 
CEVAP DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB)
DEHB çocukluk çağında karşılaşılan en sık tanı alan davranış bozukluğu sorunudur. Aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği ve impulsivite (sonuçlarını düşünmeden harekete geçme) üç ana karakteristik belirti grubu vardır.
Hareketlilik: Bu çocukların diğer çocuklardan farkı hareketliliklerinin sürekliliğidir. Bitmeyen bir enerjileri vardır. Adeta pilli bir oyuncak gibidirler, çalıştırma düğmelerine basıldıktan sonra kapatma düğmeleri çalışmaz. Çalıştırma düğmeleri de basmadan, kendiliğinden açılır. Dur sözünden etkilenmezler. Sakin bir şekilde oynamayı ve oturmayı beceremezler. Zorla oturtulsalar elleri-ayakları oynar. Çok konuşurlar, hiç dinlemezler.
Dikkat Eksikliği: Bu sorun daha çok okul çağı geldiğinde belirgin hale gelir. Okul çağı öncesinde ise her şeyden çok çabuk sıkılır ve belirli bir süre, kısa süren oyunları bile oynayamaz. Oyuncaklarını atar, parçalar. Oyuncakları ve odasındaki eşyaları hep dağınıktır.
İmpulsivite: Bu çocukları en çok zorlayan belirti budur. Sabırsızdırlar, kendini ve çevresindekileri zor duruma düşürecek şekilde evde, ev dışında kontrolsüz olarak ellememeleri gereken şeyleri elleyip, girmemeleri gereken yerlere girerler. Kendilerini yerlere atarlar, bağırırlar, çağırırlar. Çevresindeki çocukların oyunlarını bozar, ellerindekine saldırır, onları iter, vurabilirler.
DEHB tanısı daha çok okul çağında konulur. Ancak hastalık elbette okul ile birlikte başlamaz. fark edilmesi bazen okul zamanına kadar gecikebilir. Bebeklik çağında bu çocuklar huzursuz, sürekli ağlayan, uyku düzeni olmayan, beslenme sorunları yaşanan uyum sıkıntılı bebeklerdir. Muhtemelen anneyi ve ailesini çok yoran, hiç sakinleşmeyen bebeklerdir.
Size önerim; bulunduğunuz yerde bir çocuk hekimi ile bir çocuk psikiatristine onu götürüp muayene ettirmenizdir. Ne olursa olsun tanının buradan konması düşünülemez. Onun görülmesi, karşılıklı olarak değerlendirilmesi ve tüm vücut sağlığının, görme- işitme de dahil kontrol edilmesi lazımdır. Belki bir süre kontrollerle izlenmesi gerekir ancak böylelikle DEHB olup olamadığı anlaşılabilir.
Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021