Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN SELAM
MERHABALAR, ONCELIKLE HER ZAMAN OLDUGU GIBI SORULARIMA

NET VE GUZEL ACIKLAMALARINIZLA CEVAP VERDIGINIZ ICIN COK TESEKKUR EDERIM. TURKIYEYE GELDIGIMDE SIZI ZIYARET EDIP,

OGLUMU SIZE TIBBI KONTROLLERINIZDEN GECIRMEK ISTIYORUM.

SIZIN DEGERLI BILGILERINIZLE DAHA IYIYE GIDIYORUZ OGLUM ILE

BIRLIKTE TESEKKURLER.

YINE TABIKI BIR SORUM OLACAK 2 YASINI DOLDURMUS BIR COCUK

ICIN BESLENME ICIN ORNEK BIR MENU ALABILIRMIYIM. 2 YASINDAKI BIR COCUK SINDIRIMINI KONTROL EDEBILIYOR,VE TOKTA TUTABILIYOR,BU DONEMDEKI COCUK UYGUN PORSIYON NE OLABILIR, 3 YEMEK KASIGI YADA 4 YEMEK KASIGI GIBI ORNEK VERIRIMISINIZ. BAZEN YEMEGINI AZ YEDIGINI DUSUNUYORUM.GUN ICINDE MEYVASINI,YOGURDUNU,SUTUNU,YEMEGINI TAMAMLIYORUZ AMA. BIR SORUN OLURMU DUZENSIZ YEMESININ 2 YASINDA BIR COCUK ICIN? ORNEK MESELA MEYVASINI SABAHTAN DEGIL, AKSAM YEMEGINDEN SONRA YIYOR, VEYA GUN ORTASINDA YIYOR, YER DEGISTIRIYOR? TESEKKURLER.IYI AKSAMLAR.

 
CEVAP OYUN ÇOCUĞU BESLENMESİ
OYUN ÇOCUĞU BESLENMESİ
İki - beş yaş arası çağa oyun çocukluğu dönemi diyoruz.
Çocuk kendi başına oturduğu yerden kalkıp hareket etmeye başladığı bir yaşından itibaren giderek bağımsızlığını kazanmaya başlar. İki yaşından sonra konuşulanları anlayıp cümle kurmaya da başlayınca aile içinde giderek bir birey haline gelir. Ailesinin, anne ve babasının yaşama tutum ve davranışları yanısıra beslenme alşıkanlıklarından doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenir. Bunu yanısıra biray olmaya, bağımsız hareket etmeye başladıktan sonra kendi isteklerini de ortaya koymaya çalışır ve bundan keyif alır.
Anne - baba ev içinde beslenme işine yaklaşımlarının çocuğu etkileyeceğini, çocuğun onları taklid edeceğini hiç bir zaman unutmamalıdırlar.
Bu süreçte anne -baba ya da çocuğun bakıcısının yemek yeme konusunda ısrarlarının, baskılarının, ödüllendirme ya da ceza verme gibi tutumlarının çocuğun beslenme alışkanlığı ve tarzı üzerinde olumsuz etkilerinin olacağı da unutulmamalıdır.
Oyun çağı çocuklarının özelliği olarak günlük yemek yeme miktarları hergün değişir. Bir gün beklenenden çok yerken ertesi gün sizi hayal kırıklığına uğratabilirler. Hatta bir öğün çok iyi yerlerse takib eden öğünde çok az ya da hiç birşey yemeyebilirler. Bu hemen annelerin paniklemesine neden olur. Ne olursa olsun çocuğun yaşamasının genel ve doğru bir düzeninin olması; arada bu aksasa bile sabırla aynı programın uygulanmaya çalışılması gerekir. Yani hergün aynı saatte uyanması ve bu uyanma saatinin asla kahvaltı etmenin doğru olduğu saati geçmemesi ve dolayısıyla çocuğun kahvaltı saatini kaçırmaması, her gün hep aynı saatte öğlen, aynı saatte akşam yemeğini yemesi ve hergün düzenli bir biçimde aynı ve doğru uyku saatinde uyutulası gerekir.
Çocukluğumuzda edindiğimiz beslenme deneyimlerimiz yetişkinlik çağındaki beslenme tarzıımızı oluşturur. Bu dönemde çocuk baskıya uğratılmadan doğru, farklı, değişik yemek çeşitlerine alıştırılmalı ve daha sonraki yaşlarda doğru yemek seçme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Tek tip beslenme alışkanlığından bilhassa çocukların korunması için annelerin gerekli zahmeti ve gayreti göstermeleri gereklidir. Bu nedenle ailelerin beslenme tarzlarına önem vermeleri lazımdır.
Unutulmamalıdır ki biz yetişkinlerden farklı olarak çocukların beslenmesi günlük enerji ihtiyacının ve doku tamirlerinin gereksininmleri dışında, büyümeleri ve gelişmeleri için de kullanılır. Doğru ve yeterli büyüme ve gelişmeleri için çocuklara tüm besin gruplarının, uygun pişirme ve hazırlama yöntemleriyle, taze ve öğün atlamadan, zamanında sunulması en uygunudur.
Bir yetişkinin günlük enerji gereksinimi 30 - 40 kkal/kg/gün iken oyun çocukluğu döneminde bu ihtiyaç ilk 10 kg için 100 kkal/kg/gün + 2. 10 kg için 50 kkal/kg/gün + daha sonraki kilolar için 10 kkal/kg/gün olarak hesaplanır. Yani bir yetişkinin ortalama günlük alması gereken kalori 2000 - 2500 kkal ise 12 - 13 kg olan bir çocuğun ihtiyacı 1100 1200 kkal dir. Yani bu miktar bir yetişkinin öğünündeki porsiyonlarının yarısı kadar demektir. Bu ihtiyaç gün içinde öğünlerine uygun olarak paylaştırılır.
Protein ihtiyacı için dikkat edilmesi gereken çocuğun yüksek kaliteli, temel proteinleri almasının sağlanmasıdır. Mesela günde 1 yumurta, 400 ml süt veya yoğurt, 1 köfte kadar et veya bir porsiyon kuru baklagil yemeği tüketiyorsa günlük protein ihtiyacı karşılanıyor demektir. Daha fazla yemesi için çocuğun zorlanması çocuğun yemek yemeye karşı isteğini azaltabilir. Oyun çağı çocuğunun günlük protein ihtiyacı 1 - 2 gr/kg/gün kadardır. Bunu yarısının hayvansal yarısının bitkisel kaynaklı olması önerilir.
Yetişkinlerde yağın az alınması çok fazla sorun yaratmaz, hatta belirli bir yaştan sonra yağın miktarına dikkat etmek gerekir. Çocukluk çağında yağın kısıtlanması büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkileyebilir. Yetişkinler yağdan alacakları miktar enerjiyi karbonhidratlar ve proteinlerden alabilir ama çocuklar gereksindikleri kadar enerjiyi karşılayacak miktarda karbonhidrat ve proteini yiyemezler. vücudumuza en fazla enerji veren yiyecek türü yağlardır. Yağlar enerji sağlamada ilk sırayı almalarının yanısıra sinir sisteminin gelişmesi için ve yağda eriyen vitaminlerin emilmesi için gereklidir. Bu nedenle çocuklarda günlük enerjinin % 30\'unun yağlardan karşılanması gereklidir.
Bu oran karbonhidratlarda % 50\'yi bulur. Karbonhidratlar unlu, nişastalı ve şekerli besinleri ihtiva eder. Yani undan yapılan gıda rünleri başta ekmek, makarna olmak üzere undan yapılan börekler, kekler kurabiyeler, nişasta içeren muhallebiler, şekerlemeler. oyun çağı çocukluğunda önemli olan şekerli gıdaların çocukların çok fazla ilgisini ve sempatisini çekmeleridir. Şekerlemelerin, gofret, bisküi, tatlılar ve çukulata gibi ürünlerin, şeşekli içeceklerin (kola, hazır meyve suları, şekeli şuruplu eçecekler) çocukların günlük yiyeceklerinin içinde fazla yer kaplamaya başlaması iştahsızlık ve diş çürümeleri riskini beraberinde getirir. Bu tür yiyeceklerin kontrollü verilmesi mümkünse bu tür yiyeceklerin ara öğünlerde kombine edilmesi önerilir.
Sebze ve meyveler mevsiminde ve taze olarak çocuklara sunulmalı. Sebzeleri mümkün olduğunca sevecekleri şekilde ve lezzetli pişirmelidir. çünkü onların da lezzet duyguları yetişkinler kadar gelişmiştir. Sebzeleri et, süt ürünleri ile birlikte sonmak hem lezzet açısından hem de besin zenginliği oluşturması açısından tercih edilmelidir. Meyveleri de yine süt ürünleri ile birlikte sunmaya çalışmalıyız.
Çocuklarda kazandırılması gereken önemli beslenme alışkanlığı öğünlerinin düzenli yenilmesi ve tabağına konulanın bitirilmesidir. Eğer çocuk acıktığında yiyebileceği yemek hazır olmazsa, tabağına yiyebileceğinden fazla yemek konulursa sorunlar başlar. Aşırı iştahsız olan ya da şişmanlığa eğilimli çocuklar dışında çocuğun yiyebileceği miktarda çocuğun isteği dikkate alınmalıdır.
Oyun çağı yaşlarındaki çocuklarda ana öğünlerde (sabah, öğlen, akşam) yediklerine bakılarak ara öğünlerde verilecek takviyeler belirlenir. Sabvah iyi kahvaltı etmemişse kuşlukta bir bardak ayran verilebilir. Akşam yemeğini iyi yememişse yine bunun yerine bir bardak süt veya peynir-ekmek verilebilir.
Bir diğer önemli nokta çocuğun döke saça da olsa kendi kendine yemeye çalışması desteklenmelidir. İki yaşından sonra önüne geniş bir örtü konularak kaşık eline verilebilmelidir. Bu arada annesi de bir taraftan çocuğun yemesini sürdürebilir. 3 yaşından itibaren artık kendisi yiyebilir hale gelmelidir.
2 yaşındaki bir çocuk için örnek menü yapacak olursak.
Sabah: 150 ml süt, 1 yumurta, bir dilim ekmek, 1/2 - 1 kibrit kutusu kadar peynir, bir iki dilim domates, bir iki tane zeytin. Bazen bir yemek kaşığı pekmez veya bir tatlı bal ya da kaşığı reçel.
Kuşluk: Bir adet meyve (Portakal, mandalina, elma, muz)
Öğlen: Bir dilim ekmek, bir kase çorba, 4 yemek kaşığı sebze yemeği, bir çay bardağı kadar yoğurt, mevsim salatası, bir adet meyve.
İkindi: Bir adet meyve. Veya taze sıkılmış bir bardak meyve suyu.
Akşam: Bir dilim ekmek, bir kase çorba, bir köfte büyüklüğünde et veya 4 yemek kaşığı etli yemek, bir çay bardağı kadar yoğurt, 2 yemek kaşığı pilav, mevsim salatası.
Gece: Bir bardak süt.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Hele siz bir Türkiye\'ye gelin.
Sağlıklı günler ve iyi bayramlar diliyorum.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021