Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN dogru beslenme
merhaba benim oğlum 7 aylık oldu ve beslenmeyle ilgili bi sorum olcak bana bebeğim için bi beslenme programı yazarmısınız yani neyi ne kadar ve ne zaman vereceğime dair birde bebeğime yumurta ne kadar vermeliyim hergün mü miktarıyla birlikte yazzarsanız sevinirim simdiden tesekkürler
 
CEVAP Doğru Beslenme
6 ayını dolduran bebeklere anne sütünü vermeye devam ederek aralarda ek gıdalar da verilmeye başlanır.
Bunu nedenleri
*6. aydan itibaren bebeklerin çiğneme ve ezmeyi öğrenmesine uygun besinleri yemeye alıştırılması,
*6. aydan itibaren anne sütünün tek başına bebeğin besin ihtiyaçlarını karşılamada genellikle yeterli olmamaya başlaması.

Ek beslenmeye başlarken öncelikle bebeğin sindirimi için sıvı ve sıvıya yakın gıdaların seçilmesi ve bu besinlerin tolere edilip edilemeyeceğini anlayabilmek için azar azar yani alıştırılarak verilmesi prensiptir. Böylece hangi gıdanın dokunup dokunmayacağını anlamak mümkün olur. Daha sonra miktar doyumluk porsiyonlara kadar arttırılır.

Bebek doymaya başladığında hazırlamış olduğunuz miktar mamayı, çorbayı yutmamaya, diliyle itmeye başlar. Bu aşamada bebeği hazırlamış olduğunuz mamayı düşünüp aman ziyan olmasın bunu da yutsun diyerek zorlarsanız kusmasına neden olabilirsiniz. Ve bir kez bunu öğrendiklerinde sık sık yaşamaya başlarsınız. Bu nedenle bebek doydum işareti veriyorsa onun bu kararına uygun davranmalısınız.

Bebeğin az verdiğinizde bile kustuğu herhangi bir gıdayı ama bunu vermemi önermişlerdi diyerek ısrarla vermeye devam etmemelisiniz. Bir süre kustuğu mamayı vermemek en uygunu olur.

Protein ve yağ içeriği nedeniyle ve mayalandıktan sonra süte göre daha kolay tolere edilmesi nedeniyle yoğurt tercih edilir. Fakat bu bile ilk öğünlerde bebeğin tolere edip emeyeceğini önceden bilemediğimizden ve kusabilir diye bir kaç çorba kaşığı ile başlanır. Diğer besinler de böyle başlanır. Mesela yumurta iyice denatüre olması ve yumurta allerjisine karşı allerji yapma ihtimalinin azaltılması için iyice pişirilir. Ve 1/8 ile başlanır. Giderek mesela haftada bir arttırılarak 1/2 veya 1 tam yumurta sarısına çıkılır. Yumurtanın akı bir yaşına kadar verilmez.

Bir yaşından küçük bebeklere yumurta akı, tuz, bal, çilek ve mümkünse inek sütü verilmez.

Önceleri çorba kıvamındaki ek gıdalar gittikçe püre kıvamında ve daha sonra (7. aydan itibaren) pütürlü gıda partiküllerini de içerecek şekilde (pirinçli çorba, ince kıymalı çorba şeklinde) verilebilir

Kahvaltı mümkün olduğunca günün erken saatinde yaptırılır. Belirli bir düzen içinde oluşturulan öğünler her gün aynı saatte hazır edilmelidir. Bir gün öyle bir gün böyle yapılmamalıdır. Yani hergün ayni saat kahvaltı saati olabilmelidir.

Bir yaşına kadar inek sütü yerine tercihan demirle güçlendirilmiş biberon sütlerini kullanabilirsiniz. Kahvaltısında ve muhallebilerinde yine bu biberon sütü kullanılabilir.

Sabah: 08:00\'de kahvaltı yapılmış olmalıdır. Bir dilim ekmek içi, veya 3-4 bebek bisküisi, bir kibrit kutusu kadar pastörize peynir, 1/8 yumurta sarısı, 1 2 tatlı kaşığı pekmez ile kahvaltı başlanabilir. Süt olarak biberon sütü verilir. Yumurta sarısını bebek tolere ettikçe günde bir yumurtaya kadar arttırabilirsiniz.

Öğlen : 12:00 gibi. Çorbalar: 1 kase . Tarhana çorbası, Sebze çorbası ve bunlara alışınca Tavuk çorbası olabilir. Sebze çorbası yaparken önce az çeşitlilkte sebze ile pişirilir. Mesela pirinç, patates, havuç. Eğer bunlara bir tahammülsüzlük olmazsa ,daha sonra sırayla her seferinde tek bir sebze ilave edilerek hangi sebzeye karşı olumsuz cevap verdiği de anlaşılabilir.
Çorbaları yoğurt veya labne peynir ile zenginleştirilebilir.
7. aydan itibaren çorbaların yerine daha koyu, püre haline getirilmiş sebze,et karışımı mamalar hazırlayabilirsiniz. Yine 7. aydan itibaren kıymalı çorbalara başlayabilirsiniz.

İkindi: 16:00 gibi. Ara öğün yapabilirsiniz. Ara öğünde meyve püreleri (elma, muz, armut, mandalina karışımları), yoğurt + meyve karışımları, biberon sütü ve bebe bisküisi verebilirsiniz. Ölçü olarak birar kase yeterli olur.

Akşam: 19:00 - 20:00 gibi. 1 kase çorba veya muhallebi verilebilir. Muhallebi yapılırken 1 su bardağı su + 1 tatlı kaşığı şeker + 1 tatlı kaşığı nişasta ile pişirilir. Bu su muhallebisi pişip ocaktan alınırken içine 5 - 6 ölçü biberon maması tozu katılarak karıştırılarak eritilir.

Gece: 22 - 23:00 gibi. Biberon sütü verebilirsiniz.

Anne sütü bahsettiğimiz bu yeni ek gıda saatlerinin de yerini alabilir, aralardaki beslenme zamanlarında da verilebilir.

Yine 1 yaşına kadar her bebeğin D3 vitaminini ve demir damlasını doktorun önerdiği miktarlarda almaya devam etmesi önerilir.

Şimdilik bu kadar, zaman bulduğumda bu konuyu daha geniş yazmak isterim.
Sağlıklı ve keyifli ek besin dönemi dilerim.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021