Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN aşırı terleme ve burun tıkamıklığı
merhaba 4 aylık bir kızım var ve 3 aydır burun tıkanıklığı 1 aydırda aşırı terlemesi var. burun tıkanıklığı için 4 farklı hastaneye götürdüm ve 4 farlı burun damlası kullandım halende sinomarin kullanıyorum ama birtürlü geçmiyor. buda çoçuğun emmesine etki ediyor rahat ememiyor sırf bu nedenle mama kullanmaya başladık. ayrıca çok terliyor sırtana sürekli olarak bez koyuyoruz ve sırılsıklam olarak çıkarıyoruz. terlemesi içinde yine 2 ayrı hastanede muayene oldu kan tahlili yaptılar ama bir sonuç çıkmadı. sizden ricam ne yapabiliriz ne önerirsiniz evde yapabileceğimiz birşeyler varmı yoksa tavsiye edebileceğiniz bir bölüm var mı ? şimdiden çok teşekkürler.
 
CEVAP TERLEME VE BURUN TIKANIKLIĞI
TERLEME

Prematüreler ve ilk bir ay içindeki yenidoğan bebekler ter bezlerinin yeterince çalışmıyor olması nedeniyle terleyemezler.
Çocuklar terleme özellikleri açısından anne-babalarına benzerlik gösterirler. Yani kalıtsal faktörler terleme karakterimizi belirleyicidir.
Özellikle bir yaşın altındaki bebekler hafif ekzersiz ile bile fazla miktarda terleme gösterebilirler. Meme emme sırasında bebeklerin baş kısmında olan terlemenin patolojik bir anlamı yoktur.

Terleme Nedenleri:

Fizik Nedenler:
1.Sıcak Hava: Vücudun ısı ayarlama sistemi dış ortamın ısısına göre çalışarak vücudun ısısını sabit tutar. Soğukta titreyerek kaslardan ısı ürettirir, dış otam vücut ıssından düşük olsa bile vücut ısısı düşmez. Sıcakta ise terleme sayesinde vücudun ısısını dış otamdan daha düşük tutmayı başarır.
2. Fazla giydirme: Fazla giydirmek de dış ortam ısısı normal olduğunda sıcak etkisine neden olur.
3. Efor sarfedilen durumlarda: Kasların aşırı çalışması sonucu ısınması, alınan oksijen ve gerekli kan akımının göreceli olarak yetersiz kalması sonucu oluşan sıkıntı nedeniyle terleme olur.

Ateşli hastalıklar, Enfeksiyonlar:
Ateşli hastalıklarda ateş yükselirken üşüme, titreme vardır. Ateş düşmeye başladığında ise terleme oluşur. Bazı nefeksiyonlarda ateş kriz halinde düşer hasta adeta ıslanır. Tüberküloz gece terlemeleri olur. Brucella ve akut romatizmada terleme ateş yüksekilğinden baklenenden daha çoktur.

Ruhsal etkenler:
Sinirleri zayiıf olan, aşırı stress altındaki kişiler fazla terlerler.

Sistemik Hastalıklar:
1. Hipertiroidide sürekli bir terleme hali vardır. Deri her zaman nemlidir.
2. Raşitizm: D vitamin eksikliği sonucu ortaya çıkan hastalık olan raşitizmde aşırı terleme olur.
3. Kistik Fibrozis
4. Konjestif Kalp Yetmezliği: Adernerjik uyarı nedeniyle soğuk terleme olur. Bu durum diğer şok nedenilerinde de böyledir.
5. Solunum sıkıntıları: Nefes darlığına neden olan hastalıklarda vücut yeterli oksijen alamazsa daha hızlı nedef almaya çalışır ve yardımcı solunum kaslarını da devreye sokar. Bunu sonucu normalde olduğundan daha çok efor sarfedilir. Ve Terleme oluşur.

İlaçlar (Ateş düşürücüler, Aspirin, Antihistaminikler, Efedrin, Fenotiazin, vb.)


Ataklar Halinde Terleme Nedenleri:
1. Vazomotor bozukluklar
2. Ağrı: Ataklar halinde gelen şiddetli kolik ağrıları, sancıları sırasında terleme görülebilir. Bebeklerde bu tür ağrılara en iyi örnek teşkil eden barsak kolikleridir. Gaz sancısı olarak da tanımladığımız bu tür barsak spazmları sırasında bebek hem bacaklarını karnına çekerek ağlar, hem terler.
3. Hipoglisemi: Yani kan şeker düşmesi atağı. Atak kan şekerinin düşmesi ile oluşan adrenalin deşarjı nedeniyle bol terleme ile başlar. Kişi kendini iyi hissetmez, bayılma olabilir.
4. Feokromasitoma, Nöroblastoma: Tümör kitlesinden salgılanan hormonlar nedeniyle krizler halinde terleme, çarpıntı ve tansiyon yüksekliği olur.
5. Deniz veya araç tutmalarının başlangıcında terleme olabilir. Ardından bulantı ve kusma gelir.Burun tıkanıklığı çocuklarda tahmin edildiğinden daha büyük sıkıntılara neden olur. Çünkü onlar burunları tıkandığında yetişkinler kadar rahat nefes almayı bilemezler. Ağzı solunum yapmak hem o kadar konforlu değildir, hem de çocuklar bunda zorlanırlar. Adeta boğulacak gibi olurlar.

Terlemelerinde de bu burun tıkanıklığının rolü çok olmalı diye düşünüyorum. Diyorsunuz ki 4 ayrı hastaneye götürdüm, tahliller yapıldı.

Aslında bir sorunun çözümü için önerilenlerden sonuç alınmadığı zaman her seferinde başka bir hastaneye götürmek yerine aynı hastanedeki hekiminize geri bildirime gitmeniz belki sorunun çözümünün ilerlemesi için daha kolaylaştırıcı bir yaklaşım da olabilirdi. (Bu benim düşüncem tabii. Verilen tedavi ya da öneriyle değişmeyen bir şikayetin araştırılması ve sürecin gözlenebilmesi çok önemlidir.)
Sorunuz nedeniyle terleme nedenilerini özetlemeye çalıştım.
Bu nedenler listesinde dikkat edersek solunum sıkıntılarının da terlemeye neden olduğu belirtiliyor.

Burun tıkanıklığınızın bebeğinizi bu kadar küçükken ortaya çıkıp onun anne sütü ile bile beslenmesini bozmuş olması araştırılıp çözüm bulunmasını gerektiriyor.

Benim size önerim öncelikle bir kulak burun boğaz hekiminden bebeğinizi muayene etmesini istemeniz. Bir de Allerjik Rinit(Nezle) açısından değerlendirilmesi için Çocuk Allerji hekiminden yardım istemenizdir. Yani bebeği ilgili branş hekimlerine bir kez daha muayene ettirmeniz iyi olacak görüşündeyim.

Geçmiş olması dileklerimle.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021