Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN BENİM OĞLUM 9 AYLIK
MERHABA HOCAM OĞLUM 9 AYLIK 6 AYLIKKEN BİR GÜN UYKUDAN AĞLAYARAK UYANDI BAKTIK AĞLAMAYA DEVAM EDİNCE DOKTORUMUZA GÖTÜRDÜK FİLM ÇEKİLDİ TAHLİL YAPILDI ULTRASON ÇEKİLDİ SOL BÖBREKTE KALSİYUM OTURMASI VAR DENİLDİ DOKTORUMUZ ÇAPA ÜNİVERSİTESİNDE GÖREV YAPMAKTA İDRAR KÜLTÜRÜ VE TAM İDRAR TESTİ YAPTIRDIK KÜLTÜRÜNDE MİKROP GÖRÜNDÜ SONUÇ OLARAK BU DURUM OĞLUMA BİR SAKINCASI VARMI BİZE YARDIMCI OLURMUSUNUZ.KOLAY GELSİN
 
CEVAP Böbrekte kalsiyum çökmesi
Böbrek taş hatalıklarını, ya da böbreklerde kalsifikasyon durumlarını çocuklarda sık görmeyiz. Daha çok yetişkinlerde karşılaşılan bir problemdir. Bir yaşın altında böbrekte kalsiyum oturması ile karşılaşıldığında metabolik sendromlar akla gelir. Yani kanda kalsiyumun yüksek olmasına ve idrarla normalden kalsiyon atılmasına yol açan durumlar olup olmadığı araştırılır.
Sık tekrarlayan enfeksiyonlar da böbrek taşlarına neden olabilir ancak bu durumda böbrekte izole taşlar görülür daha çok.

Bebeğinizin pediatrik nefroloji bölümlerince takib edilmesi böbrek fonksiyonlarının korunması açısından çok önemlidir. Sağ böbreğinde bulgu olmaması bebek için bir şans olarak değerlendirilmeli. Ancak onun da ilerde tutulmaması için sol böbrekte kalsiyum oturmasının nedeni bulunup tedavisinin yapılması, hem sol böbrekteki kalsifikasyonların ilerlemesinin durdurulması hem de sağ böbreğin salim kalmasının sağlanması açısından çok önemlidir.

Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nefroloji bölümünce izlendiğinizi anlıyorum. Buradaki takiplerinizi aksatmamalı, önerileri harfiyen yerine getirmenizi tavsiye ederim.
Ben bebeğinizin muayenesi, tahlillerinin sonuçlarını ve ultrason, tomografi gibi bulgularını göremediğim için kalsiyum oturmasının derecesini de bilmeden doğru yorum yapmış olmam. Ayrıca ben genel pediatristim. Böyle bir sorunda çocuk nefroloji uzmanlarının görüşlerine başvurmak daha iyi bilgilenmeniz açısından gereklidir.
Bahsettiğiniz bulguları onlar bizzat gördükleri için size çok daha detaylı bilgiler verebilirler. Kontrollere gittiğinizde aklınızdaki bütün soruları sormanızı, endişelerinizi doktorunuza aktarmanızı öneririm. O sizi bilgilendirdiğinizde ne yapabileceğinizi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.
Kolaylık ve geçmiş olsun dileklerimle.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021