Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN diş
Merhabalar, Benim 4,5 aylık erkek bebeğimiz var. ellerini aşırı derecede ağzına sokuyor ve salya çıkartmasına neden oluyor. 15 gün önceki muayenemizde doktorumuz henüz diş çıkartma belirtisi yok dedi.

Acaba diş etlerine jel gibi birşey sürmem gerekiyormu. gerekiyorsa jel'in ismini vermenizi rica ediyorum. Teşekkür ederim.

 
CEVAP Bebek Davranışları
Bebekler en çok bu aylarda ellerini ağızlarına götürürler. Yapabildikleri bundan ibarettir. Bu bir gelişme evresi davranışıdır ve tam da bu aylarda başlar. Bir süre devam eder. Ne kadar derseniz.... Bazı bebeklerde bebek yeni başka şeyler yapmayı öğrenesiye kadar. Mesela eline artık bir oyuncak, veya herhangi bir objeyi almayı öğrenesiye kadar.
Sonra o objeyi, oyuncağı ağzına götürür bir süre. Sonra onu da yapmaz olur. Ne zaman derseniz elindeki oyuncak ile oyun yapmayı, onu sallamayı, ya da çevresindekilerce oynatılmaya başlayasıya kadar.
Size ne yapmak düşer diye sorarsanız bu arada :) Beklemek.. Biraz daha büyümesini beklemek :)
E o kadar da boş beklemeyin canım. Ağzına soktuğu o minik ellerini temizlemeyi bilemez. Siz temizleyin. Sık sık o tatlı elleri yıkayın.. Olur mu?
sonra ağzına götüreceği oyuncakları ve objelerin temizliğinden emin olun. Nasıl olsa bir süre sonra vazgeçecek bu yaptıklarından.
Şimdi yaptıklarını yanlış ya da doğruluğunu bilerek değil iç güdüsel olarak yapıyor.
Bebeklik döneminin bir diğer adı da "oral tanıma dönemi". Yani herşeyi ağızıyla tanırlar.
O böyle yaparken siz sürekli onu engellerseniz, işte o zaman bu sürecü doğru ve yeterli yaşayarak geçiremez. Yani ellerini ağzına götürmesine engel olmaya çalışmayın.

Salyalar yaklaşık olarak 2 yaşı doldurasıya kadar akar. Bunu nedeni o köksüz süt dişleri yok mu? Onlar. Sanılır ki o inci taneleri bir günde pıt diye çıkarlar. Keşke.. Ama onlar olutukları diş etlerinin derin bölümlerinden diş etinin yüzeyine doğru her gün bir hücre boyu bile yol gitmezler, yani bir karıncanın uzayı yürüyerek geçmesi gibi birşey.. Ama her adımda bebeklerin dişetleri bunu duyumsayabilir.

Dişeti jellerine gelince: Evet. Gerektikleri zaman gelecektir. Ama hemen değil. Dişeti jellerinin kullanım zamanları bu diş çıkarma durumlarının ağrılı olduğu zamanlardır. Diş çıkarma ağrıları nedeniyle mamasını alamadığı, uykusuna dalamadığı zamanlar. Yoksa o da kimyasal bir madde değil mi?
Kesinlikle bir gıda, bir besin değil.

Eczaneye gittiğinizde nasıl olsa Eczacı size mevcut iki diş jelini de tanıtacaktır. Ama hangisini nasıl kullanacağınızı bebeğinizi görerek takib eden doktorunuzun seçmesini öneririm. İki jel de aynı etkiye sahip.

Umarım yardımcı olmuşumdur. Yani katedilecek daha çok yolunuz varken hemen ilaçlara başvurma davranışı edinmeyelim demeye çalışıyorum. Gerekince doktorunuz yazacaktır. Bebekleri gereksiz ilaç kullanımlarından da korumamız lazım.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021