Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN amip yardım
merhaba!

1 aylık bebeğimin gaita testinde bol lökosit ,entamoeba hystolitica kistleri çıkmıştı doktorumuz günde 2 kez 1/4 ölçek flagyl verdi.10 gün kullandık. sonuç temiz çıktı.

2.5 aylık olunca tekrar test yaptırdık 15-25 lökosit hystolitica kistleri çıktı.kilosu 5200gr yine flagyl verdi. günde 3 kez 1/2 ölçek ,10 gün kullandım. 3 aylık oldu.tekrar test yaptırdık sonuçbol lökosit,14-15 eritrosit hystolitica kistleri görüldü. doktor umuz; nidazol günde 3 kez 1/2 ölçek (5 gün kullanılacak),bağırsak florası için reflor(günde 1 1/2 ölçek 5 gün kullanılacak), çinko için feozinc günde 1 şile bitene kadar kullan dedi. bebeğimin kilosu 5650 oldu.

açıkçası ne yapacağımı şaşırdım.. buyoğunlukta ilaç kullanmak doğprumudur?? bu parazitten nasıl kurtulıruz. ne yapmamız gerekir ? tavsiyeleriniz? bana verilen reçeteye devam mı edeyim? tekrar flagyl yandaşı olan nidazol ukullanmak doğrumudur? lütfen yardımcı olun???? 
CEVAP Amipli Dizanteri.
Amipli dizanteri benim de en sevmediğim enfeksiyonlardan biridir.
Tedavisi Flagyl veya Nidazol şurupla yapılabilir.
1-Günde kg başına 30 -50 mgdan hesaplanan ilaç miktarı 3 defada verilir. Yani he dozda kilo başına 10 - 15 mg verilir ve bu 8 saatlik aralarla günde 3 defa tekrarlanır.
2- Tedavi süresi, aksatmadan 10 gündür. 11. gün kaka tahlili yapılıp kaka temiz çıkarsa ilaç öyle kesilir. Yoksa sürdürülür.

Tekrarlamaması için:
1- Otoenfeksiyonu önelemek lazım. Yani hastanın kendisinden tekrar kendisine bulaşmasını önlemek. Bunu için hastanın kullanmaya devam ettiği bütün eşyaları bu parazitin bulaşmasını kolaylaştıran kistlerinden arındırılmalıdır. Kistler dışkı ile atılır.
2- Mademki bu bir bulaşıcı barsak enfeksiyonudur. Ve bebeğinize ancak ağzından bulaşmıştır. Ve bebeğiniz bunu tekbaşına yapamayacağına göre bebeğinizden başka kimselerin bu bulaşta katkısı oluyordur.
İlk akla gelenler ona en yakın olanlar yani anne baba yada kardeşidir. Bu kişilere de hasta olmasalar da birkaç kez kaka tahlili yapılarak taşıyıcı olup olamadıklarına bakılır ve kaka tahlillerinde kist bile çıksa tedavi edilirler.

Sadece tedavinin yapılması bu tür hastalıklarda yeterli değil, hijyen kurallarını tekrar gözden geçirmek ve uygulayarak yaşamaya devam etmek lazımdır.

Amipli Dizanteri halk sağlığını ilgilendrien bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle tedavisi zorunludur. Geçmiş olsun dileklerimle.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021