Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN selam


MERHABA, 21,5 AYLIK OGLUM BATU SU AN HASTA OLUGUNU SOYLEMISTIM,BOGAZINDA ILTIHAP OLDUGUNU YUKSEK ATES ICIN ILAC VE ANTIBIYOTIK VERDILER. SU AN HIC YEMEK YEMEDIGI ICIN ILAC KULLANIYORUZ AC KARNINA. AC OLARAK VERDIGIMIZ ILACLARIN BIR ZARARI OLURMU SIZCE DIGER ORGANLARINA? ISTAHI NE ZAMAN NORMALE DONER. TESEKKURLER

 
CEVAP İştahsızlık ve süt miktarı
Zamanında cevaplayamadığım sorunuz için çok üzgünüm. Fakat sorununuzu ilk mesajınızda cevaplamam ile 4. kez yazdığınız mesajlardaki bilgileri de gördükten sonra cevaplamam arasında fark olurdu. Çünkü cevap alamadığınız için tekrarlayan mesaj sorularınızda sorununuzu daha detaylandırmışsınız. Belki de benim sormayı düşünemeyeceğim şeyleri de yazmışsınız. Yine de oğlunuz ateşli iken, o çok telaşlı günlerinizde cevap yazabilmiş olmayı çok isterdim.
1- Boğaz enfeksiyonunuz artık herhalde düzelmiştir. Böyle bir sorun çocukların yeme davranışı ile ilgili alışkanlıklarını hastalık geçesiye kadar bozabilir. Biz hastayken nasıl iştahımızı koruyamıyorsak onlar da hastalık sırasında yemek isteklerini de kaybederler. E, bir de boğazının acıdığını düşünürseniz yemek yemekten kaçınmasını anlayabilirsiniz. Böyle dönemlerde yutması kolay çorba türü bol sıvılı gıdaları tercih etmenizi tavsiye ederim.
2- Boyu yaşına göre gayet iyi, ortalamanın üzerinde; kilosu ise boy puanına göre biraz geride. Yaş ortalama kilosu 12 kg, boyunun kilosu ise 13 kg. Ama 11.3 kg da yaşının normal değer sınırları içinde. Bunda şimdilik telaş edecek birşey yok.
3- Kendi ülkenizin dışında yaşıyor olmanızın verdiği genel endişeler konu oğlunuz olduğunda daha da yoğun olarak hissedilir. Bunu çok iyi anlıyorum. ama Avrupalı doktorlar da bilimsel çalışmalar alanında bizden hiç de kötü değiller, bilakis, en çok yeni araştırma bilgilerini onlar yayınlıyorlar.
4- Hastalandığı vakit ilaçlarını doktorunuz yasaklamadıkça aç karınla da verebilirsiniz. Bilhassa ateş düşürücü ilacını verin. çünkü çocuklar zaten ateşliyken birşey yemezler, ilacını verip ateşini düşürmelisiniz ki kendine gelsin, yüzü gülsün ve ancak o zaman birşey yiyebilsin. Değil mi?
5- Evet gerçekten süt konusunu zaten biraz abartmışsınız imiş. Bizler bir çocuğun bir günde en fazla 400 ml (2 su bardağı) süt içebileceğini söylüyorken siz bunun 3 katını veriyorsunuz. Niye? Kolayınıza mı geliyor? (Yani her ikinizin de). süt hazır gıda size hazırlama zahmeti yok. Ona da çiğneme, öğütme zahmeti yok. Ama olmaz. Taaa ilk okullarda öğrendiğimiz bir beslenme hatası şekli vardı: "Tek yönlü beslenmek." Eğer almamız gereken bir gıda türünü ihtiyacımız olandan daha fazla miktarda almaya başlarsak bu tutum ihtiyacımız olup da almamız gereken diğer gıdaların alımına engel olur. Ve sonuçta bunun olumsuz etkilerini görmeye başlarız.
6- Bir günde 400 ml'Den fazla süt içmek alışkanlık haline gelirse sonunda demir eksikliği kansızlığına ve daha başka sorunlara da yol açabilir.
Bu şekilde gelen annelere ben şöyle bir yaklaşımda bulunmalarını öneriyorum. "Farzedelim ki bir süre süt elimize hiç geçemeyecek olsun. Dünyadaki bütün inekler biz artık süt vermiyoruz deseler insanlar yaşamaya devam edemezler mi ?" Çocuğunuz ikna edemeyeceğinizi söylemeyeceksiniz değil mi? Annelerin ikna için doğal güçleri vardır. Sadece kullanmayı isteyin ve cesaret edin. Korkmayın çocuklarınız hemen sizden vaz geçmezler. Akşam saat kaçta yatıyor ise, o saatten bir saat kadar önce eğer akşam yemeğinden sonra acıkıyorsa ona, onu tok tutacak çorba, muhallebi gibi bir ara öğün verin. Gece uyanınca da su vermeyi deneyin. Olmadı ıhlamur çayı gibi doğal bir bitki çayı veya meyve suyu olabilir. ama sütten biraz uzaklaşıp miktarı doğru değere çekmeye çalışın. sütü tercihan sabah ve ilkindi kahvaltısında verin. olabilir mi acaba yazdıklarım. Eğer aklınıza takılan birşey varsa yine yazın. Yetişebildiğim kadar hızlı cevaplamaya çalışacağım. Size Türkiye'den uzakta kolaylıklar ve sağlıklı mutlu günler diliyorum.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021