Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN gaz sancısı
iyi günler bebeğim iki haftalık ve gaz sancısı çekiyor kakasını yaparken çok zorlanıyor çok ağlıyor bende buna çok üzülüyorum kakasını rahat yapması için bi öneriniz varmı?
 
CEVAP Gaz sancıları
Bebeğinizle yaşamış olduğunuz sorun doğumdan sonraki ilk aylarda sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Anne karnındayken dokuz ay boyunca kullanılmayan dışkılama fonksiyonu bazen hemen istenildiği gibi işlemez. Düzenli işlemeye başlaması biraz zor olabilir. Bebek normal kiloda doğdu ve makatında herhangi bir sorun (darlık gibi) yoksa emzirme tekniğinizi doğruya yaklaştırarak bu gaz ve zor kaka yapma sıkıntınızı atlayabilirsiniz.
Gaz sancıları gerçekten bebekler için çok zor geçen saatlerdir. Gaz oluştuktan sonra gidermek hem onu hem sizi üzer. Elbette oluştuktan sonra da ona yardımcı olma gerekir. Bunun için kakasını yapmasına yardımcı olmak kestirme çözümlerden biridir.
Bize bu şekilde gelen bebeklerin makatını künt ucu steril vazelin veya zeytinyağı ile yağlanmış bir cam dereceyi bebeğin makatına yarım-bir cm ithal edip makat duvarlarına doğru çok hafif bası yaparak kaka çıkarmasına yardımcı olarak acil rahatlama çözümü sağlarız. Bu işlemi sağlık görevlilerinin yapması gerekir. Durum çok zor ve rektal uyarı dediğimiz bu işlem kar etmiyorsa lavman jellerini kullanırız. Ardından da bir daha gazın ve kaka yapma işinin bu kadar zor olmaması için anneye doğru emzirme tekniklerini hatırlatırız.
Doğru emzirme teknikleri için emzirme sırasında annenin rahat olması, bebeğini kucağında başı mümkün olduğunca mide seviyesinden yukarıda, bebek de rahat olacak şekilde emzirmesi ve her emzirme işleminden sonra bebek “gark” deyip gazını çıkarmadan bebeğini kucağından bırakmamasını, bebeği gazını çıkartmadan memede uyutmamasını öneririz.
Size cevap yazasıya dilerim şikayetiniz geçmiş de olabilir. Eğer devam ediyorsa sorununuz bu yazdıklarımı bir dikkate alın bakalım. Olmazsa onu bir çocuk hekimine muayene ettirirsiniz.
Size bebeğinizin bakımında kolaylıklar diliyorum.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021