Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN aseptik menenjit
çocugum havale gecirdi 20dk icerisinde hastaneye yetistirdik. mudahale başarılı oldu .doktor aseptik menejıt teşhisi koydu.benim size sorum cocugumda kalıcı bır hastalık bırakırm***.[suan cocugum hareketlerı normal anne ve babasını tanıyor]..ikıncı sorum .neden olabilir cocugum 15aylık menejıt aşısı daha olmamışti nedeni olabilirmi
 
CEVAP Menenjitler
Enfeksiyöz menenjitler oluş nedenlerine göre septik ve aseptik diye ayrılırlar.

Aseptik menenjitler genellikle virusların yaptığı beyin zarının iltihaplanmasıdır. Yanısıra beyin dokusunun iltihabı da beyin zarlarının reaksiyonuna eşlik eder. Kabakulaktan başka birçok virus, polyovirusler, koksaki, eko virusler gibi bir çok enterovirus, arbovirusler, herpes virusler ve kızamık virusu aseptik menenjit yapar. % 85 neden yaz ve erken sonbaharda salgınlar yapan enteroviruslardır. Kabakulak da sık aseptik menenjit yapan viral enfeksiyondur. Septik menejitten farkı teşhis için alınan beyin omurilik suyundaki lökositlerin tipinin farklı gruptan oluşu ve kültürde üreme olmaması ile anlaşılır.

Viral (aseptik) menenjitlerde komplikasyon gelişmesi yenidoğanlar ve bağışıklık eksikliği olan çocuklar dışında ender bir durumdur. % 10 oranında uygunsuz antidiüretik salınımı diye tanımladığımız bir durum oluşur. Bunu da hastalığın seyri sırasında görürüz. Daha sonra gelişmesi beklenmez. ancak hastalık sırasında sizde olduğu gibi havale geçirilebilir. Daha sonra bu havalelerin tekrarlama ihtimali çekilen EEG ile belirlenir.

Viruslar bakterilerden ayrı bir mikrop grubudur. Evet virusların da kabakulak, kızamık, kızamıkçık, su çiçeği gibi aşısı var. Ancak halk arasında menenjit aşısı olarak bilinen HİB aşısı çocukları aseptik menenjitlere karşı değil, Hemofilus influenza tip B mikrobu(bakterisi) tarafından oluşturulan septik menenjite karşı korur. Çocuğunuzun henüz aşılanmamış olması bu hastalığın nedeni olarak görülemez.

SEPTİK MENENJİT: Bu tip menejite BAKTERİEL MENENJİT de denir. Bu tip menejite en çok neden olan bakteriler, Hemofilus İnfluenza, Meningokoklar,
Pnömokoklar, yenidoğanda Streptokoklardır. Tedavisi hastanede damardan antibiotik verilerek yapılır. Beyin omurilik suyundaki lökositler aseptik menejitteki lökosit tiplerinden farklıdır ve kültürde sebep olan bakteri üretilebilir.
Hemofilus influenza tip B, çocuklarda menenjitin en sık ilk 5 yaştaki nedenlerinden biridir. Yani çocukluk çağı menenjitlerinin, yenidoğan dönemi hariç, ilk 5 yaşta en sık nedeni Pnömokoklar, meningokoklar ve HİB'dir.
Geçmiş olsun der sağlıklı günler dilerken çocuğunuzu olabilecek diğer enfeksiyon hastalıklarına karşı aşılama konusunda titiz davranmanızı tekrar hatırlatırım.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021