Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN merhaba
oglum 4 yaşında yemek yemesi 1 yaşına kadar çok güzeldi ne versem yerdi kilosu yaşının çok üzerindeydi yani obur bir çocuktu ama şimdi çok az yiyor yemek yeme ögünleri o kadar düznli degil sabah 10 gibi kalkar 10 30 gibi kahvaltı yapar öyle yemegini 2 30 veya 3 gibi yer akşam 7 8 gibi yer ama çok az her yemegi yemez sadece makarna pilav çorba yogurt et genelde bunları yer çok az bazen gün boyu tek ögünle durur evde çikolata bisküvi gibi şeyler bulunur yemek yedirirken onu oynatarak yediririm yemeyince yersen çok güçlü olursun gbi şeyler söylerim ama genede yemiyor aglıyor yemiycem diyor karnım agrıyo kusucam gibi bahanelerle kaçıyor bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim bilginize teşekkür ederim

 
CEVAP İştah ve yeme düzeni
İştahsızlık ve yeme düzeninde bozulma okul öncesindeki yaşlarda çok sık karşılaştığımız bir sorun.
Bir çocuk hekimine böyle durumlarda düşen söz konusu çocuğu annesi hatta babası ile birlikte dinlemek. onu görmek, muayene etmek. Ailesinin anlattığı şikayetlerin öyküsü ve muayene bulguları eğer bir tahlili gerektiriyorsa onu yaptırıtmak ve sonuçlarını değerlendirmek.
Benim buradan muayene ile elde edilecek bulgulardan yoksun olmam sorunlarınıza tam olarak yardım etmeme engel bir faktör ama en azından sorununuza doğru yaklaşım yapmanıza yardımcı olurum diye düşünüyorum.
Bu aralar çok yoğunlaşan çalışma tempom nedeniyle sorularınız birikti. Zaman ayıramadım. Ama yine de yetiştiğim kadarıyla sizleri biraz bekletsem de sorunlarınızı olabildiğince açılım sağlayacak şekilde cavpalamaya çalışacağım.
Yadıklarınızda çocuğunuz ile ilgili olarak hatalı olduğunu düşündüğüm yönlerden başlasak diye düşündüm.
1- Oğlunuz 4 yaşında. Artık her tür sözünüzü anlar. Yani artık yaşaması ile ilgili kuralları öğrenebilir ve yavaş yavaş uygulayabilir. Doğru ve yanlış olanları ona gösterin.
2- Sabah uyanma saati biraz geç. Saat 10'da kalkması biraz geç. Evet 3 öğüne ulaşıyorsunuz. Ama öğün saatleriniz kaymış oluyor. Umarım gece uyuma saati kaymıyordur. Bunun böyle olması düzeni umursamamasına, istediği gibi uyanabileceği, uyuyabileceğini düşünmesi gün içindeki diğer işlerine de yansız. Ve kendi istediklerini yapmaya ve yaptırmaya başlar. Kahvaltı sabah en geç 09'da yapılmalı. Ve gece 4 yaşında bir çocuk en geç saat 22:00'de uyumuş olmalı.
3- Hangi öğünde ne yiyeceğine onun değil sizin karar vermeniz gerekli. Sizin öğününde ona sunduklarını yememesi halinde üzülmesin diye onun isteği makarna, pilav yapılmamalı. Evet öyle!.
4- Çikolata ve bisküi biraz suistimala uğruyor galiba. Mümkünse doğru beslenme düzenine geçesiye kadar evde bulundurulmamalı. Biz süre belki morali ve sizinle ilişkisi bozulacak, ama sonra düzelecektir.

Karın ağrısına gelince evet doğru söylüyor olabilir. Karın ağrısına neden olabilecek bir sorun olup olmadığına bir çocuk hekimi muayenesi sonrası karar verilmeli. Bunu için onu bir çocuk hekimine götürüp gerekli zamanı ayırarak muayene ettirin ve gerekirse idrar ve kaka teslerini yaptırtın.

Sonra dilerseniz bana yine yazın. Ordan devam edelim. Sabırla korup pekmez olurmuş. Ha gayret Sibel hanım.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021