Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN yenidoğan sarılığı
bebeğimiz 3.330 gr ağırlığında sezeryanla dünyaya geldi. 10 günlükken bilirubin 17 ile iki gün fototerapi aldı ve doktor taburcu etti. 1 hafta sonra bilirubin 20 ye çıktı ve 4 gece fototerapi aldık ve 11 bilirubin le taburcu olduk. bir hafta sonra bilirubin seviyesine bakıldı ve bir hafta önce taburcu olduğu seviye ile aynı 11 bilirubin çıktı.acaba, extra bir tedavi ve ya müdahale gerekirmi?teşekkür ederim, saygılar
 
CEVAP YENİDOĞAN SARILIĞI
Vermiş olduğunuz bilgilerden bebeğinizin şu anda yaklaşık bir aylık olduğunu çıkarttım. Yenidoğan sarılığı konusu onlarda anotomik, histolojik ve fizyolojik farklılıklar olması nedeniyle önemli. Aynı sarılık daha büyük çocuklarda ya da yetişkinlerde olduğunda onu düşürmek için fototerapiye ihtiyacımız pek olmuyor. Farklılık ve önem şurdan kaynaklanıyor.
Yenidoğan bebeklerde vücut, organları, dokuları, hücreleri ve işleyiş henüz tam olarak gelişmemiştir. Bu gelişme eksikliği beyindeki kan damarlarının duvar yapısında da mevcuttur. Bu durumu bizler "kan-beyin bariyerinin tam gelişmemesi" diye tanımlarız. Normal gelişmişlik halinde kan damarlarının içinden doku aralığına geçmeyen, geçmeyen maddeler yenidoğan bebek döneminde ilk bir hafta - 10 gün içinde kolay geçerler ve bu bariyer genellikle 1 hafta - 10 günde kapanır. Normal işleyiş başlar. Bu süreden sonra artık kanda total bilirubin artsa da beyin doku ve hücrelerine geçiş riski azalır.

Bu dönemde hızlı hemoglobin maddesi yıkımı ve karaciğeri henüz daha yeni çalışmaya başladığı için bu hızlı hemoglobin yıkımını gereken hızda çalışarak karşılayamaması nedeniyle kanda bilirubin maddesi artar. Ve bebeğin rengi de sarı olmaya başlar. Bebeğe sarı renk veren bu bilirubin maddesinin işte bu kan - beyin beriyerini geçerek beyin hücrelerine geçmesini istemeyiz. Bilirubin maddesinin kanda yükseldiğinde beyin doku ve hücrelerine hangi düzeyden sonra geçebildiği uzun yılların araştırmaları sonucu belirlenmiştir. Bu seviyelere göre bebekler tedaviye alınır veya alınmaz.

Normal doğum ağırlığına sahip ve herhangi bir ek sorunu olmayan yenidoğan bebeklerde, 72. saatten sonra, Total bilirubin 17 mg/dl'yi geçiyorsa Patolojik Hiperbilirubinemi kabul edilir ve fototerapi, 22 mg/dl'yi geçiyorsa kan değişimi tedavisi uygulanır. (İlk bir hafta içinde tedavi sınırlarını geçmemiş bilirubin düzeylerine sahip olan yenidoğanları Fizyolojik Sarılıklı olarak değerlendirir, herhangi bir tedavi yapmayız.) Tedavi genellikle 10 11 mg/dl düzeyine düşürüldüğünde bırakılır. Ancak 24 saat sonra kontrol yapılır. Çünkü az önce açıklamaya çalıştığım gibi nasıl ilk bir hafta 10 günde kan beyin batiyeri bile anca gelişiyorsa karaciğeri de iş yapmayı ancak öğreniyor. Eğer tedavi le total bilirubin 10 11' düşürülüp fototerapi sonlandırıldığında henüz kaaraciğer hızlı işleyiş yeteneği kazanmamış, ya da hala hızlı hemoglobin meddesi yıkılmaya devam ediyorsa ışığın düşrücü etkisi ortadan kalktığında kanda yine bilirubin maddesi yükselebilir. Eğer kritik değerler aşılırsa yine düşürmek için fototerapi uygulanır.

Bu arada Patolojik Yenidoğan Sarılıklarında total bilirubin (sarılık maddesi) yükselmesine neden olabilecek altta yatan başka sebepler var mıdır diye de bakılır, araştırılır: Enfeksiyon, tiroid bezinin çalışma yetersizliği, doğuştan karaciğer ile ilgili herhangi bir patoloji, kanın hızlı yıkılmasına yol açan kan hastalıkları gibi. Varsa böyle bir sorun onu da tedavi etmek gereklidir.

Şimdi sizin durumunuza vermeye çalıştığım bu bilgilerin ışığında bakarsak; Sarılık nedeniyle ilk testinizi 10 günlükken yaptırmışsınız ve hemen düşürülmesi işlemine geçilmiş. Tedavi kesildikten sonra tekrar yükselme olmuş ve yine kan değişim sınırına ulşamadığı için fototerapi yapılmış. Ve ikinci fototerapinin bittiği gün bebeğiniz artık 23 - 24 günlük olmuş. Hem kan beyin bariyeri artık beyine sarılık maddesi geçişine izin vermez hem bilirubin düzeyi de kritik düzeyin altına inmiş. (11 mg/dl). Sarılık ile ilgili altta yatan bir ek sorun da tesbit edilmediyse bu durumda yapılması gereken bir şey yoktur. Annesinin bebeği bol bol, efektif bir şekilde emzirmesini tavsiye ederiz Bu aşamadan sonra bilirubin değerinin artık daha fazla yükselmesini hemen hiç görmeyiz. Ama tamamen normale dönmesi bazı bebeklerde bir iki ayı bulabilir. Bebeğinizi sağlıkla büyütmenizi diliyorum.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021