Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN konuşmada gecikme
merhabalar;

2.5 yaşın da ki oğlumun konuşmasında sorun var.Birçok kelimeyi söyleyebiliyor ama cümle kurmakta sıkıntı çekiyor.birşeyi anlatırken kelime kelime anlatıyor kelimeleri tekrarlıyor. konuşmasını geliştirmek için nasıl bir yol izlemeliyim kimlerden yardım alabilirim.
 
CEVAP Konuşmak hayattaki ön önemli becerilerimizden biridir.
Aslında 2.5 yaş erkek çocuklarda tam da konuşmanın yoluna girmeye çalıştığı dönemdir. Kız çocukları biraz daha erken konuşmaya başlıyorlar.

Konuşmasının düzelmesi için en çok sabır ve hoşgürye ihtiyacı olduğu dönem. Bazen çocuklar bir kelimeyi tam söyleyemediklerinde hoşumuza gider ve o kelimeyi biz de onun gibi söyleriz. Bunu yapmamak lazım.

Onunla bol bol oturup oyun oynamalı, masal, hikaye anlatmalı. İlgilendiği, sorduğu şeyleri bilhassa sabırla ona tekrar tekrar anlatmalı.

Terif etmek zorunda kalacağı bol resimli yaşına uygun kitaplar almalı. ki o bu hikayelerdeki resimleri göstersin ve anlatmak istesin.

Mesela zaman zaman hayvanat bahçesi, lunapar gibi yerlere götürmeli ki heyecana kapılıp bunu birilerine anlatmak istesin.

Hasılı onun için primer olan kişiler yani anne ve babası onunla zaman geçirmek için fırsat kollamalı. O oynarken konuşurken mümkün olduğunca ona sırtınızı dönmemeli, sisinle konuşurken muhakkak onu duymalı ve tepki gösterip cevap vermelisiniz.
Ama sorun devam edecek gibi olursa:
Önce konuşmasını güçleştirecek bir sorun olup olamadığını araştırmak daha güvenli bir yöntem olur diye düşünüyorum. Yapılması gerkenler öyle çok zor şeyler değil
Öncelikle iyi duyup duymadığını muayene ettirimenizi öneririm. Duyma fonksiyonu, duyma kalitesinin tam olması ve bunun böyle olmadığı durumlarda zamanında fark edilebilmesi çok şey kazandırır. Bunu için bir kulak-burun- boğaz uzmanınca muayene edilmeli.
Ardından bir de çocuk hekimince daha iyisi çocuk nöroloğu tarafından değerlendirilmesi herşeiyn yolunda olup olmadığını bize gösterecektir.
bunu böyle yazmamın nedeni size sizi oyalayarak gecikmenize yol açacak tavsiyelerde bulunmaktan çekinmemdir.
Dilerim en kısa zamanda oğlunuz güzel ve düzgün cümlelere kavuşur.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021