Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN kardeşim kabız
kardeşim beş aydan beri kabız ne kadar ilaç kullansakta bir işe yaramadı dışkısı içinde kuruyum yumruk yumruk cıkıyo cıkartmasına biz yardımcı edşyoruz doktorlar liberaks diye bi ilaç verdi sadece onla aglıyo,arak cıkıyor duphalax ve osmalak diye ilaçları kullanıyo fakat 3 gün arayla içini liberaks larla bosaltıyoruz bugun ise dıskısını cıkartırken makatı dısarı cıktı ne yapmamız lazım lütfen yardım edin
 
CEVAP Kabızlık gerçekten sıkıcı bir durum
Kardeşiniz için endişelenmenizi çok iyi anlıyorum. Kaç yaşında olduğundan ve cinsiyetinden bahsetmeniz iyi olurdu.
Çocukluk yaşlarında kabızlık genellikle yanlış beslenme alışkanlıklarından ve oyuna dalıp zamanında tuvalete gitmemekten, doğru tuvalet alışkanlığı edinememkten kaynaklanıyor.
(Sebze, meyve bahçelerinden uzak yaşamanın sonucu belki de bu durum. Çocukların istedikleri gibi hareket etmeleri şehirlerde o kadar kısıtlı ki. Meyve ağaçlarına istediği zaman çıkıp da dalından meyve koparmak masallarda kaldı. Evlere meyveler onların kontrolü dışındaki zamanlarda ve miktarda, türde girebiliyor. O da şansınıza olgun ve tatlı çıkarsa.Sebzeler ise pişeceği evlere ulaşasıya tazeliklerinden dolayısıyla tadını kaybediyor.
Böylece gitgide doğal ve lifli beslenmeden sanayi ormanlarının yetiştirdiği, hidroloize edilmiş gıda hammaddelerinden elde edilmiş, albenisi olsun diye janjanlı paketlere konulmuş posasız veya posası minimal olan gıdalar ile beslenilir hale gelindi.)

Yanlış beslenmede çocukların neyi ne zaman yiyecekleri konusunda ebeveynlerin kontrol konusunda çok zorlandıklarını görüyoruz. Halbuki düzenli ve dengeli bir beslenme bir çok sorunda olduğu gibi kabızlıkla karşılaşmamada da gerekli. Gerektiği zaman ve gerektiği kadar sebze, meyve ve diğer lifli gıdaların çocuğa yedirilmesi lazım. Yemeklerin hazırlanmasında ve salatalarda zeytin yağı kullanımı alışkanlığı kazanılmalı. tek yönlü beslenmelerden kaçınılmalı. Mesela özellikle küçük çocukların açlıklarını gidermede süte gereğinden fazla başvurmak, da da o istiyor diye habire süt vermek sonuçta hem kansızlıpa ken kabızlığa neden oluyor. Öğünler aburcuburlarla geçiştirilmemeli. Hemen hemen hiç bir hidrolize gıdanın lif zenginliği yok. Ama tokluğa neden olabiliyorlar.

Bir şekilde bir çocuk bir kez kabız oldu mu o katılaşmış ve çapı genişlemiş kakayı çıkarırken makadı çatlıyor veya yırtıklar oluşuyor. Makat bölgesi çatlakları ve yırtılmaları çok fazla ağrıya neden olarak bir dahaki kakanın çıkışını ağrı nedeniyle zorlaştırıyor ve geciktiriyor. zamanında çıkarılmayan kaka barsağın son bölümünde beklerken yokarıdan gelen peristeltik hareketlerin adeta o kakanın üzerüne balyozla vurur gibi etki yapması sonucu gittikçe genişliyor ve suyu da mukoza tarafından emilmesi ile kuruyor. Daha da genişlemiş olan kakayı çıkarmak bu sefer daha da zorlaşıyor, yani kısır bir döngü oluşuyor.

Sorun makat çatlak veya yırtığı (ANAL FİSSÜR diyoruz) ise bu kısır döngünün kırılması için öncelikle ağrı giderici bir merhem kullandıktan sonra lavman yapılarak o taşlaşmış kakanın çıkatrılıp barsağın son kısmının boşaltılması uygun olur. Tabii bu işlem bir hekim tarafından doğru birşekilde yapılmalı.
Ardından anal fissürün kaka yaparken ağrıya neden olmaması için iyileştirilmesi lazım. Bunun için doktorunuz ilaç reçete eder. Bazen anal fissür çok derinleşmiş olur. Bu durumda iş çocuk cerrahına düşer. şükür kü çok çok nadir gereken bir tedavi şeklidir.
Makat lavmanla boşlatıldıktan sonra fissir için de kremler- merhemler verilir. Bu merhemler günde bir kaç kez ılık oturma banyoları yapıldıktan sonra tatbik edilir. Ilık oturma banyosuna 3 hafta devam edilmeli.
Ve kabızlığın devam etmemesi için, fissürler iyileşesiye kadar yumuşak kaka yapılmasını sağlamak için ağızdan ilaçlar verilebilir. Sadece bu ilaçlar yeterli olmaz. Diyet ile kabızlık yapamayacak meyveler (yazın kavun-karpuz, kayısı, erik, incir, üzüm, kışın portakal, mandalina, tatlı yapılan kabak); sebzeler ( tüm yaz sebzeleri: teze fasulye, börülce, kabak, yeşil yapraklı salata sebzeleri, kışın pırasa, lahana, karnıbahar) bol bol yenilir. Ve zeytin yağı her öğünde bir tatlı kaşığı kadar alınmaya çalışılır.
SU: Bol bol içilmeli, tüm vücut mukozaları gibi barsak mukozası da nemli tutulmalıdır. Meyve suları mümkünse taze hazırlanılmalıdır.

Bu saydığım nedenler dışında da kabızlık nedenleri vardır ve hepsi çeşitli hastalıklar ile ilgilidir. Ama oldukça azdır bu nedenler: tiroid bezi hastalıkları, kas hastalıkları, kalsiiyum metabolizma bozuklukları, kanszlık, bazı incebarsak veya kalın barsak yapısal sorunları olabilir.
Şimdi sevgili abla size tavsiyem. Kardeşinizi tekrar bir çocuk hekimine tercihan siz İstanbul'dasınız sanıyorum bir araştırma hastanesinde çocuk gastroenteroloji polikliniğine ve yine araştırma hastanesinde çocuk cerrahisi polikliniğine götürüp 5 aydır devam eden bu şikayetinizi ve bugüne kadar neler yaptığınızı net bir şekilde anlatmanız ve tetkik edilmesini taleb etmenizdir.
Bir şey daha var: Kabızlık ne kadar uzun sürüyorsa idrar yolu enfeksiyonu yapma ihitmali o kadar artıyor. Gittiğinizde idrar tetkiki gerekip gerekmeyeceğini de sormanızı tavsiye ederim.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021