Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN 20 aylik kizim yutmuyor
merabalar

benim kizim 20 aylik ve kesinlikle yutmuyor..

2 aydir her yolu denedim hele bir defasinda 11 saat hic birsey yemedi ve sonunda yine yutmadi.bende mecburen corba yedirdim.bu durum bizi cok yipratiyor.ben, babasi ve tabiki kendsi cok geriliyoruz cok sinirleniorum ve bazen onu cezalandiriyorum yani agzindakileri yutmadan mama sandalyesinden indirmeyecegimi söyleyip onu mutfakta birakiyorum.5 dk sonra gittigimde ya yutmamis yada uykusu olmamasina ragmen agzindakilerle uyumus oluyor.(bu durum yuvada da böyle.yani kizim ilk kasigi alip onunla eve geliyor)beni bu konuda aydinlatirsaniz cok memnun olurum.simdiden tesekkürler.

selcan
 
CEVAP Yemek kavgası.
Bu sorun çocuklarda oldukça sık karşılaştığımız bir durum. Biz çocuk hekimleri böyle durumlarda çocuğun muayenesini yapar onda yemesini zorlaştıracak anatomik ve fonksiyonel bir engel oluşturacak bir problem olup olmadığına dişleri, dili, damak yapısı ve yutağı normal midir bakarız.

Ayrıca yemek yerken çabuk yorulmasına ve sıkıntı duymasına neden olabilecek bir neden var mı değerlendiririz. En çok burun tıkanıklığı yapan sebepler çocuğun yemek yerken nefes almasını zorlaştırdığı için çocuk birkaç lokma sonra bu işi sürdürmekte zorlanır. Kansızlık olduğunda da yemeklerin tadını alamadığı ve yemek yerken yorulduğu için sofra süresi kısalır.
Bu gibi sorunları ayırd ettikten sonra tepkisel bir durumu olup olmadığını değerlendiririz.
Tepkisel durumlar genellikle anne-baba ve çocuk arasında iletişim ve uyum sorunları yaşandığında ortaya çıkar.
Bu konuda nasıl bir yaklaşım yamamız gerekir derseniz.
Öğün, uyku, uyanıklık saatleri dakikası dakikasına olmasa da genellikle düzenli olmalı. Öğün aralarında onun tokluğuna yol açacak abur cuburlardan uzak tutulmalı. Oyuna da doyabilmeli annesine de babasına da doyabilmeli. Yani onun ihtiyacı olan sizinle birlikte olma süresini ondan alırsanız ve o bunu sizden istediğinizde onu anlayamaz yada imkanınız olmadığından bunu ona veremezseniz ondan bunu anlayışla karşılayacak olgunluğu beklemeye yönelebilirsiniz. Ama onların gönlü bunu ne anlar ne de kaldırır.
Sakin olmayı seçip ona nasıl güzel yiyecekler sunmaktan geri kalmıyorsanız daha kendinizi de ona vermekten çekinmemelisiniz. Onunla barışıp, yemek yemediği zaman kızmak yerine, ona kırılıp bağırmak yerine affetmeyi, olsun önemli değil ben yine de seni severimi ona göstermelisiniz.
1-Acıktığında ona sunacağınız yemekleriniz hazır olsun.
2-O yemek yerken yanında sizi de ondan mahrum etmeden onunla olun.
3-Ye ye diye diretmeyin. Yemediği zaman hiç kızmamayı başarıp dikkatini başka bir konuya çekin. Ona hikaye anlatın, tekerlemelerden oyunlardan bahsedin. Masla gibi şeyler mesela.
4-O yerken siz de bişeyler yiyin. Hatta birlikte sofraya oturun.
Daha olmuyorsa bu konuda bir çocuk davranış uzmanında yüz yüze görüşerek tavsiye alın.
Sağlıklı günler dilerim.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
EKONOMİK - KALİTELİ - HIZLI - HOSTİNG

- 1000 MB Web Alanı

- 5 GB Bandwidth

- 1 Site Yayını

- Sınırsız POP3 Mail

- Sınırsız Veritabanı

- Sınırsız Sub domain

- Sınırsız Park domain

- Hemen Kurulum

- Günlük Yedekleme

- 7/24 Teknik Destek

- cPanel

- PHP

- MySQL

- Yıllık 8 USD

- 5 Yıllık 40 USD[HOSTİNG SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ]Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Şiirler | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Çocuğu Anlama |İletişim

© Deniz Web - 2007 - 2021