Ana Sayfa
Yeni Doğan
Çocuk Sağlığı
Çocuk Şiirleri
Doktora Danış
Soru Ara
Son Cevaplar
Tüm Cevaplar
Sık Sorulanlar
Çocuğu Anlama
İletişim

SORUN bıngıldak
Bebeğim günde 5 6 kere kaka yaptı biraz sümüksü doktora götürdüm reflor ve debridat verdi sonra yine devam etti bu kaka sayısı 2 gündür yoktu dün yie 5 kere yaptı bu sabah kaka testi yaptırdım %9 mikrop varmış antibiyotik dediler bebegim sadece anne sütü alıyor bıngıldağında biraz çökme var su vermek gerekir mi? birde antibiyotik kullanması için çok küçük degil mi herhangi bir yan etkisi olur mu? normal bir bebek kakasında az miktarda mikrop varmıdır yoksa reflorun etkisi olabilir mi þuan karnı normal gözleri normal ateş yok emiyor bilmiyorum sadece ilk bebegim bu konuda biraz bilgi istiyorum ne olunca acil doktora götürmak gerekir bu bıngıldak ne zaman düzelirrr???

 
CEVAP beslenmeye dikkat
Merhaba,
Henüz 2.5 aylık olan bebeğinizin ishalinden bahsetmişsiniz.
Bebeğinizi doktor muayene ettiğinde eğer emmekle yerine konamayacak kadar fazla sıvı kaybı olduğunu tesbit etseydi o vakit size ek önerilerde bulunurdu. Yani bebeğe verilecek tedaviyi ancak muayene eden hekim belirleyebilir. Ben ise buradan bebeğin muayenesi yapamayacağım için tedavinizi değiştirecek önerilerde bulunamam, ama sorularınızı cevaplayıp sizi doğru yönlendirmeye çalışabilirim.
Eğer bebeğinizin emmesi yeterli ise ona su vermek yerine emzirmeniz daha uygun olur.
Bıngıldak çökmesi bebeklerde vücut sıvı kaybı işaretlerinden sadece biridir, bunun yanısıra göz kürelerinde çökme, dudaklarında ve dilinde kuruma(hiç tükürük olmaması), derisinin gerginliğini kaybetmesi, hamur gibi olması ve elle buruşturur gibi yaptığınızda hemen değil yavaş yavaş düzelmesi, solgun-bitkin-huzursuz olması, ya çok ağlaması ya da hiç ağlayamaması, emmekte güçlük çekmesi de sıvı kaybının belirtileridir.Bunların ne kadarı bebekte görülüyorsa sıvı kaybının o kadar çok olduğunu düşünürüz. Daha da önemlisi en son bilinen vücut ağırlığının azalması ve idrar çıkarmıyor olmasıdır.
İshal olan bebekler eğer saydığım bu işaretleri taşımıyorsa endişelenmeden emzirmeye devam edilmelidir.
Bu kadar küçük bebeğe antibiotik verilip verilemeyeceğini sormuşsunuz. Keşke enfeksiyon nedeni olan mikriplara bebeklere bulaşma yasağı koyabilseydik, ama en kolay onlara bulaşırlar ve en ciddi hastalıkları da onlarda yaparlar. Eğer doktorunuz uygun görmüşse antibiotik vermeniz gerekir.
Yan etki sorusuna gelince her ilacın yan etki yapabilme özelliği vardır, ama bu herkeste olacak diye bir şart yoktur. .Yani bunların ilaç olarak eczanelerde satılmasını onaylayan kurumlar asla insan sağlığını hafife alan kurumlar değildir ve bu yan etkiler daha ilaç, ilaç olurken bilinir haldedir ve verilecek hastalığa göre göze alınabilecek kadar az oranda görülen etkilerdir. Ciddi yan etkiler de olur bazen ama bunlar beklenmeyen etkilerdir.
Bebeklerin kakasında epitel(deri) hücreleri dışında hücre görmeyi beklemeyiz. Yani normalde kakanın mikroskopik incelemesinde lökosit dediğimiz bağışıklık hücrelerini ya da eritrosit dediğimiz kan hücrelerini görmemeliyiz.
Sonuç olarak size önerim: Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanınız ve bebeğinizi sık sık emziriniz. Eğer bebeğinizin ishali devam ediyorsa, ateşi çıkarsa, ve az önce saydığım belirtiler eklenmeye başlarsa bebeğinizi beklemeden tekrar muayeneye götürünüz.
Sağlıklı günler dilerim.Yasal Uyarı: Cocukdoktoru.Net'in içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. CocukDoktoru.Net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden CocukDoktoru.Net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilgi ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.
Ana Sayfa | Yeni Üye | Yeni Doğan | Çocuk Sağlığı | Çocuk Şiirleri | Enürezis | Soru Yaz | Soru Ara | Son Cevaplar | Tüm Cevaplar | Sık Sorulanlar | Çocuğu Anlama | Masaj Dünyası|İletişim
© Deniz Web - 2007